Tırnak mantarı (Onychomykose) tedavisi

Tırnak mantarı? Tırnak mantarının sebepleri? Tırnak mantarı'nda tedavi? Tırnak mantarı'ndan korunma?

Kalınlaşmış, sararmış tırnak tedavisi

Günlük yaşantıda kullanılan ayakkabılar, ayakta kalma süresi, yapılan sportif aktiviteler v.b bağlı olarak gelişen baskılar sonucunda ayak tırnaklarında kalınlaşmalar gelişebilir. Bu kalınlaşmalar mantarlı tırnak problemlerinde olan kalınlaşmalardan farklılık gösterir. Mantarlı tırnaklarda oluşan kalınlaşmalarda, tırnaklarda kepekleşme, yumuşak odunsu bir görüntü ve yapı görülür. Mantar enfeksiyonu olmayan ama yapısal olarak kalınlaşmış tırnaklarda ki yapısal değişiklik çok daha farklılık arz eder. Bu tarz tırnaklarda tırnak dokusu serttir. Yüzeyine dokunulduğu zaman tek parça hissini verir. Uzayan kısmında da şekil bozukluğu devamlılık gösterir.

- Kapsamlı muayene sonrası kalınlaşmış ve sararmış tırnak tedavisinde oluşum sebepleri dahilinde podolog tarafından planlanan bir tedavi gerekmektedir

TIRNAK MANTARI

Tırnak mantarı (Onychomykose) tedavisi

Tırnak Mantarı

En sık karşılaşılan ayak sorunları arasında yer alan tırnak mantarı, tırnak dokusu üzerinde uzun süre yer edinebilen, ilerlediğinde mantar enfeksiyonu ile sonuçlanabilen patolojik bir tablodur. Morfolojik inceleme ile tırnak mantarına sebep olan 3 farklı etken grup bilinmektedir. Bunlar: dermatofitler, küfler ve mayalardır. Yerleşim bakımından dermatofit grubu kökenli mantarların maya ve küflere nazaran ayak üzerinde daha çok gelişim gösterdiği gözlenmektedir.

tırnak mantarı

Tırnak mantarının sebeplerini

- Tırnağın travmaya maruz kalması,

- Tırnağın yataktan ayrılması (onycholyse),

- Tırnak üzerinde daha önce cerrahi müdahale uygulanması,

- Periferik dolaşımı etkileyen sistemik rahatsızlıkların olması,

- Yanlış ayakkabı kullanımı,

- Ayaktaki nem oranının fazla olması

Şeklinde özetleyebiliriz.

Tırnak mantarının oluşumu mantar enfeksiyonuna ulaşmadığı sürece beraberinde ağrıyı oluşturmaz. Fakat mantara bağlı tırnak üzerinde gelişen şekil bozukluğu ve hipertrofi (kalınlaşma) tırnak batmasını da ortaya çıkartabilmektedir. Yapısal bütünlüğünü kaybeden tırnak dokusu rollonlaşarak şiddetli ağrı oluşturabilen batıklara sebep olabilir. Dolayısıyla bu aşamada bir podolog müdahalesi büyük önem taşımaktadır.

tırnak mantarı

Tırnak mantarı'nda tedavi

Patolojik tabloyla ilgilenen uzman tabip (dermatolog) kontrolünde hastaya yönelik anti-fungal ilaç tedavisi planlanır. Bu genelde oral ilaç kullanımı veya tırnak üzerine haricen uygulanan ilaçlar şeklindedir. Uzman tabibin kontrolüne ek olarak sadece podologlar tarafından aylık periyotlarla tırnak üzerine uygulanan küretaj işlemi, 3 veya 4 seneyi bulabilen mantar tablosunu kısa sürede çözüme ulaştırabilmektedir. Küretaj işlemi ile tırnak yüzeyindeki mantarlı dokunun klinik temizliği yapılır ve devamında tabip önerisi ile uygun görülen anti-fungal ilaç kullanımına devam edilir. Mantar yayılımı ve geçmişi göz önüne alınarak ortalama 6 aylık sürecin sonunda mantarlı dokuda üremenin önlendiği podolog tarafından fiziki muayene ile tespit edilebilmektedir. Tedavi süreci tırnağın uzaması ve hastanın planlanan tedavisine uyum sağlamasıyla doğru orantılıdır.

Tırnak mantarı'nda korunma

Günlük ayak bakımı ayakta gelişebilen birçok patolojik tablonun önlenmesinde büyük önem taşımaktadır. Mantar tablosunun erken teşhisi için de ayak bakımı esnasında tırnağın yapısal durumunun gözlenmesi (renk değişimi, kalınlaşma, kırılma vs.) gerekmektedir. Gözlenen herhangi bir problem podologların fiziki muayenesi ile yorumlanabilir. Bunun yanı sıra evde dikkat edilmesi gereken başlıca konular arasında doğru ayakkabı kullanımı da önemlidir. Aynı zamanda sistemik hastalıkların takibi de mantar oluşumunun önlenmesi açısından gereklidir. Örneğin bir diyabet hastasının tabip kontrolünde verilen insülin iğnesini kullanması ya da dolaşım problemi yaşayan bir bireyin yine tabip kontrolünde oral hap kullanıma devam etmesi gibi. Sistemik problemlerin ideal düzeyde tutulması dolaylı olarak tırnak mantarı riskini azaltmaktadır.

Podolog Muhammet Korkmaz

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ