Tırnak batması (Onychocryptosis) sebepleri Ve tedavisi

Tırnak batması nedir? Batık tırnak tedavi yöntemleri nelerdir? Tırnak ameliyatı?

Günümüzde oldukça sık rastlanan ayak hastalıklarının başında Tırnak Batması (Onychocryptosis) gelmektedir. Tırnak Batması her yaşta gözlenebilen, erken dönemde fark edilmediğinde şiddetli ağrı ve devamında enfeksiyon durumlarıyla sonuçlanan bir patolojik tablodur.

Tırnak batması (Onychocryptosis) nedir

Tırnak Batması, bilinen diğer adlarıyla onychocryptosis, unguis incarnatus ya da ingrown nail genellikle ayak başparmak tırnağı üzerinde gözlenen lateral tırnak kanatlarının çeşitli endikasyonları yaşayarak yerleştiği cilt altına rolonlaşarak gömülmesi, tırnak plağının bütünüyle şekil değiştirmesi durumudur. Çoğu zaman bu gömülme mevcut parmak üzerinde lokalize seyreden şiddetli ağrılar ile günlük yaşantıyı da etkileyebilmektedir.

Erken dönemde fark edilmeyen ya da evde uygulanan yanlış girişimler ile kimi vakalar ileri boyutta enfeksiyon tablolarına kadar ulaşabilmektedir.

Klinik olarak tırnak batmasının çeşitleri bulunmamaktadır; fakat seyri ile tırnak batmasını aşağıdaki durumlar gibi örneklendirebiliriz:

- Normal Tırnak Batması

- Aşırı Rolon Tırnak Batması

- Enfeksiyonlu Tırnak Batması

- Deforme Tırnak Batması

- Mantarlı Tırnak Batması

- Yoğun Enfeksiyonlu Tırnak Batması

Yapılan fiziki değerlendirme ile tırnak batmasının yukarıda saydığımız çeşitlerinin tedavi süreleri ile tedavi planları farklılık gösterebilmektedir. Belirttiğimiz mevcut tabloların bir çoğu müdahalede gecikilmiş vakaları örneklemektedir. Dolayısıyla batık tablosunun erken dönemde fark edilmesi önemlidir.

Batık problemi yaşayan bireylerin %75'i tablonun son safhasında tedavi olmayı düşünüyor.

Oluşan her batık tablosu ayakta duyu kaybının bulunduğu ya da tırnağın direkt olarak travmaya maruz kalması gibi durumların haricinde enfeksiyonlu ve şiddetli ağrılı bir safhaya hemen ulaşmaz. Gelişen batık problemi öncesinde kızarıklık, hafif şişlik ve hafif ağrılar ile belirti verir. Müdahalede gecikilmiş ya da önlemi alınmamış tabloların klinik bulgularında yoğun enfeksiyona ulaştığı gözlenmektedir.

Podolojik batık tırnak tedavisi

Ülkemizde son 6 yıllık süreçte aktif olarak tedavi imkanları sunan Podoloji branşının batık tırnak üzerinde uyguladığı temel yöntemler Ortonix girişimleridir. Ortonix tedavi yöntemleri batık tırnakta tırnak plağını hedef alarak bütünüyle tırnağı şekil vermeyi hedefleyen ve alternatif diğer yöntemlere kıyasla doğru uygulandığında kalıcı çözümler sağlayabilen uygulamalardır. Nitekim 5 yıllık geçmişi bulunan bu uygulamalar henüz toplumun, hatta tabip kesiminin bile bilgisinde değildir. Dolayısıyla cerrahi uygulama geçmişi bulanan ve Ortonix uygulamasıyla çözüme ulaşan hasta sayısı da fazladır.

Günümüzde uygulanan Ortonix (Orthonyxiespange) uygulamaları

- Omega® Spange (Ross Fraser)
- 3TO® Spange
- Podofix® Spange
- COMBIped® Spange
- B/S® Spange
- Podostripe® Spange
- Goldstadt® Spange
- Erki® Spange
- Naspan® Platinium Spange
- Ortogrip® Spange
- Ora® Spange
- Corectio Titian® Spange
- Onchoclip® Spange

Cerrahi batık tırnak ameliyatı

Ortonix uygulamalarına göre çok daha eski zamanlara dayanan ve yüzyıllardır uygulanan yöntemlerdir. Cerrahi girişimlerin temelinde lokalize uyuşturma işlemini takiben tırnak ya da parmak üzerinde derin kesiler açılarak doku altı müdahale esas alınır. Tabip değerlendirmesiyle uygulanacak cerrahi girişimin yöntemi ve zamanı değişiklik gösterebilmektedir. Nitekim uygulanan cerrahi girişimler Ortonix uygulamalarına kıyasla daha ağrılı ve günlük yaşantıda dezavantaj sağlar niteliktedir.

Batığın mevcut durumu, geçmişi ve enfeksiyon bulgusuna göre tabip kontrolünde cerrahi uygulamalar öncesi anti-biyotik ya da bir başka deyişle konservatif tedaviler denenebilmektedir. Kimi zaman konservatif tedavi ile sonuç verebilen vakaların yanı sıra, sonuca ulaşmayan durumlarda konservatif girişime ek olarak cerrahi uygulamalar yapılabilmektedir. Değerlendirme planına göre direkt olarak cerrahi uygulama da başlanabilir.

Günümüzde uygulanan cerrahi uygulamalar

- Tüm tırnak çekimi
- Bölgesel tırnak çekimi
- Bölgesel çekim & matriks temizliği (Winograd)
- Tüm tırnak çekimi & matriks temizliği (Zadik)
- Kısmi tırnak ve matriks eksizyonu
- Tüm tırnak eksizyonu ve redüksiyonu
- Terminal Syme
- Kimyasal matrisektomi
- Parsiyel matrisektomi & lateral uzatma flebi
- Parsiyel matrisektomi & lateral döndürme flebi
- Lazerla matrisektomi
- Kriyoterapi
- Longitudinal bant metodu
- Çengel sistemi
- Elastik tel yöntemi

Klinik olarak uluslararası düzeyde batık müdahalelerinde 2 farklı girişim uygulanıyor olsa da nitekim tedavi süreçleri, nüks oranları ve alınan sonuçlar farklılık gösterebiliyor. Öyle ki "Her batık Ortonix girişimiyle çözülür." ya da "Her batık cerrahi uygulamalar ile sonuca ulaşır." yaklaşımlarında bulunmak doğru değildir. Bir podolog değerlendirmesiyle mevcut batığın cerrahi uygulama ihtiyacı ya da bir tabip kontrolünde batığın Ortonix gereksinimi değerlendirilebilir.

Podolog Muhammet Korkmaz

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ