The Beatles eserleri kıyamet günü kasasında saklanacak

Abone Ol 

Spitsbergen Adasında bulunan Kuzey Kutbu Dünyası Arşivi olarak adlandırılan veri koruma tesisi, The Beatles şarkılarını saklamaya karar verdi. Nükleer ve doğal afetlere dayanıklı kasadan yararlanacak diğer sanatçılar arasında Avustralya Aborjini müzisyenler yer alacak. Kasanın arkasındaki firma Elire Management Group; kasanın, nükleer patlamadan kaynaklanabilecek, elektronik parçalara kalıcı zarar verebilecek ve dijital dosyaları bozabilecek türden aşırı elektromanyetik darbelere dayanacak şekilde inşa edilmesini planlıyor.

The Beatles eserleri kıyamet günü kasasında saklanacak #1

Müziğin geleceği düşünülüyor

Elire, hangi şarkıların saklanacağını belirlemek için, Uluslararası Müzik Konseyi'yle işbirliği yaptı. İki kuruluş, dünyanın her yerinden en değerli ve sevilen müzikleri seçmeyi amaçlıyor. ICM başkanı, “Bu, geçmişin arşivlerine sahip olarak müziğin geleceğini güvence altına almakla ilgili” dedi.

Kamuoyuna, yapılacak seçimlerle hangi kayıtların kasada saklanacağını seçme fırsatı da verilecek. Öte yandan şarkılar, telif hakkı sahibinin izni olmaksızın kasaya konulamıyor.

The Beatles eserleri kıyamet günü kasasında saklanacak #2

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu