Terk edilmek kalbi kırıyor

Herkes terk edilmenin acısını bilir.

Michigan Üniversitesi'nden araştırmacılar inceleme kapsamında 40 kadın ve 40 erkek gönüllüyü bir araya getirdi. Bu kişilerin hepsi partnerleri tarafından terk edilmişti.

Araştırma raporu Proceedings of National Academy of Sciences dergisinde yayınlandı.

Uzmanlar gönüllülere eski aşıklarının fotoğraflarını gösterdi.

Ayrıca sıcak bir küreye de dokunmaları istendi. Bu küre bir damla sıcak çikolatanın elinize döküldüğünde hissettiğiniz kadar acı hissi yaratıyordu.

Şaşırtıcı olmayan bir sonuç gönüllülerin hem fotoğraflara bakarken hem de küreyi tuttuklarında aynı derecede acı hissettiklerini söylemeleri.

DAHA AZ KIRICI OLMALIYIZ

Fakat ortada başka bir kanıt daha vardı. Bilim adamları her iki deney esnasında da gönüllülerin beyinlerindeki aktiviteleri inceledi. Sonuçlara göre fiziksel acı ile ruhsal acı esnasında beyinde aynı bölgelerin hareket gösterdiği tespit edildi. Yani fiziksel acıyı ve psikolojik acıyı kontrol eden bölge aynıydı.

İşte sonuçlar böyle... Elbette hayatı sadece başkalarının değil kendi mutluluğumuz üzerine de kuracağız. Ancak aldığınız kararların yoktan yere başkalarını kötü etkileyecek sonuçları varsa son adımdan önce mutlaka bir kez daha düşünün. Ve kararınız değişmese de en azından daha az kırıcı olmaya çalışabilirsiniz...

Yorumlar

Aankara'dan Emel 04-04-2011 20:55:33

insanın ruhu paramparça olurken bedenin sağlam kalması mümkün mühocam?

YORUM YAZ