Tencereye koymadan önce bitkini tanı

Otlar yalnızca çevremizi güzelleştirmekle kalmıyor, birbirinden lezzetli yemeklerin pişirilmesi için bize fırsat veriyor

Ancak tencerenize koymadan önce mutfağınıza sokacağınız bitkilerin nasıl toplandığını, pişirilmesinin püf noktalarını, saklanma yöntemlerini ve neye deva olduğunu bilmek ister misiniz?

Tijen İnaltong tarafından kaleme alınan 'Mutfaktaki Yaban' adlı kitapta, bazılarını görmemize rağmen bilmediğimiz, kiminiyse hiç tanımadığımız Anadolu'nun yenen 89 farklı otu tanıtılıyor. Otları iyice yıkayıp duruladıktan sonra kavanozlara doldurmak ve üzerine sirke veya zeytinyağı doldurup serin bir yerde saklamak gerekiyor. İşte kitapta yer alan ve hastalıklara deva bitkilerden bazıları:

Boğa dikeni: Öksürük kesici, idrar artırıcı ve iştah açıcı olarak kullanılıyor. Kanı temizlemek, kalp ve damar hastalıklarını gidermek için de yararlanılıyor.

Boy otu: Bağırsak çalıştırıcı, bronşit ve boğaz ağrıları ile mide sorunlarını çözmekte birebir.

Kuş ekmeği: Kuş ekmeğinden yapılan çay, kanamaları durdurmada ve tansiyonu düşürmede etkin olarak kullanıldığı gibi idrar yolları enfeksiyonlarında mide, böbrek ve rahimle ilgili rahatsızlıklar için de faydalı.

Sumak: İshale, ağız yaralarına, basura, göz hastalıklarına, şeker hastalığına iyi gelen sumakın meyveleri de zengin bir A vitamini deposu.

Yorumlar

YORUM YAZ