Ten tene temas doğumda ilk haktır

Anne ve bebek için ilk ve en doğal haktır ten tene temas. Doğar doğmaz bebeğinizi kucağınıza isteyin!

Bir kadın için en önemli gün, en önemli an denilebilir o gün için. Bebeğini kucağına alacağı gün... 9 ayın sonunda doğum gerçekleşir gerçekleşmez de hemen buluşmak ister miniğiyle. Hem anne için hem de bebek için çok önemli bir unsur aslında bu: Ten tene temas. Biz de kadınvekadın ekibi olarak işin uzmanına gittik ve sorduk, "Nedir bu ten tene temas ve neden bu kadar önemli?"

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Hakan Çoker ten tene temas hakkında bilgi veriyor.

Doğar doğmaz bir bebeğin ilk hakkının annenin göğsüyle buluşması olduğunu belirten Op. Dr. Çoker, "Modern tıpta bütün kanıta dayalı uygulamalar bunu savunuyor. Bu yüzden istediğimiz, bebeğin doğar doğmaz, çıplak halde anne kucağına bırakılmasıdır" dedi.

Çoker, bakım adı altında bebeklerin anneden uzaklaştırılmasının yanlış bir uygulama olduğunu, bebeğin daha kordonunun kesilmeden annenin kucağına verilmesinin ve orada kalmasının doğru olduğunu savunuyor.

İşte Op. Dr. Hakan Çoker'den ten tene temas hakkında önemli bilgiler İZLE:

Bebek hayata karşı ilk güven duygusunu hissediyor

2012 yılından itibaren bu konu hakkında birçok çalışma yapıldığı dile getiren Çoker, bu çalışmalara göre anne göğsüne koyulan bebeklerde daha az problem çıktığını, bebeğin daha kolay regüle olduğunu, cilt teması sayesinde bebeğin ilk olarak dost mikroplarla tanıştığını ve bebeğin güvenle dünyaya geldiğini söyledi.

Op. Dr. Çoker anne adaylarına seslendi: "Ten tene temas doğumda ilk haktır, sahip çıkın. Bebeğinizi kucağınıza isteyin!"

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ