Temizlik ürünlerinin raf ömrü

Abone Ol 

Çamaşır deterjanı, el dezenfektanı, çamaşır suyu ve hatta bulaşık deterjanı gibi yaygın temizlik ürünlerinin son kullanma tarihlerinin olduğunu biliyor muydunuz? Tıpkı gıdalar gibi temizlik ürünlerinin de bir son kullanma tarihi vadır. Evinizi gerçekten temizlediğinizden emin olmak için, tüm farklı temizlik malzemelerinizin raf ömürlerini araştırdık.

Temizlik ürünlerinin raf ömrü #1

Dezenfektan sprey

Dezenfektan sprey, tipik olarak üretim tarihinden itibaren iki yıl raf ömrüne sahiptir. Bu spreyi tekrar kullanılabilir torbalar, çöp kutuları, mutfak tezgahları ve evinizdeki en kirli yerlerde daha fazla kullanın.

Temizlik ürünlerinin raf ömrü #2

El dezenfektanı

El dezenfektanının da son kullanma tarihi vardır? Marketten alacağınız standart bir el dezenfektanının raf ömrü yaklaşık üç yıl sürecektir. El dezenfektanları, son kullanma tarihinden sonra mikropları öldürme konusunda etkili olmayabilir. El dezenfektanı şişenizin altını veya arkasını kontrol ettiğinizden emin olun, burada bir tarih olduğunu görebilirsiniz.

Temizlik ürünlerinin raf ömrü #3

Çamaşır suyu

Evinizi derinlemesine temizlemeniz gerekiyorsa, çamaşır suyunun gücüne güvenebilirsiniz. Ancak bu ürün üretim tarihinden itibaren sadece bir yıl etkili olarak kullanabilir. Bu süre sonunda, aktif bileşen sodyum hipoklorit doğal olarak tuz ve suya ayrılmaya başlar. Çamaşır suyu ömrünü uzatmak için oda sıcaklığında saklayın.

Temizlik ürünlerinin raf ömrü #4

Çok amaçlı temizleyiciler

Çok amaçlı temizleyiciler paslanmaz çelik, plastik, fayans ve daha fazlasından bakteri ve kiri çıkarmak için mükemmeldir. Bir yıl boyunca saklayabilirsiniz.

Temizlik ürünlerinin raf ömrü #5

Sıvı çamaşır deterjanı

Çamaşır deterjanı gibi günlük temizlik ürünlerini toplu olarak satın almak, tasarruf etmenin en kolay yollarından biridir. Sıvı çamaşır deterjanı, yaklaşık 18 aylık oldukça uzun bir raf ömrüne sahiptir. Sıvı yumuşatıcılar ise bir yıllık bir raf ömrüne sahiptir.

Temizlik ürünlerinin raf ömrü #6

Toz çamaşır deterjanı

Dev bir toz çamaşır deterjanı paketinin, temizlik malzemelerinden tasarruf etmenin en iyi yollarından biri olduğunu düşünebilirsiniz, ancak durum böyle değildir. Toz çamaşır deterjanının raf ömrü sadece altı aydır.

Temizlik ürünlerinin raf ömrü #7

Bulaşık sabunu

Sıvı bulaşık deterjanı açıldıktan sonra bir yıl içinde kullanılmalıdır. Mümkün olduğunca uzun süre korumak için, bulaşık deterjanı oda sıcaklığında tutulmalıdır.

Temizlik ürünlerinin raf ömrü #8

Sıvı el sabunu

Ellerinizi yıkamak artık her zamankinden daha önemli, bu yüzden sıvı el sabununun etkili olduğundan emin olmak istiyorsunuz. El sabunu iki yaşından küçük olduğu sürece, en iyi kalitede olacaktır.

Temizlik ürünlerinin raf ömrü #9

Sabun

Sabunlar uzun bir raf ömrüne sahiptir. Açılmamışsa, üretim tarihinden itibaren kutuda iki ila üç yıl etkinliğini koruyabilir. Açıldıktan sonra ise bir yıl boyunca iyi kalitede kalmaya devam ederler.

Temizlik ürünlerinin raf ömrü #10

Cam temizleyiciler

Pencerelerinizi parlak ve temiz tutmak her ev temizlik listesinin ilk sırasında yer alır. Büyük bir şişe cam temizleyici satın almaktan çekinmeyin. İki yıl raf ömrüne sahiptir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu