Temiz bir ev için vazgeçilmeziniz olacak hileler

İşte lekelerden kurtaran ve eşyalarınızı pırıl pırıl yapmayı sağlayan küçük temizlik hileleri...

Evinizi temiz tutmak için uzun vakitler harcıyor, türlü temizlik malzemesi kullanarak maliyetinizi arttırıyor fakat yine de istediğiniz hijyene ulaşamıyorsanız sizin için bazı önerilerimiz var. Üstelik hepsi denendi ve harika sonuç verdi.

İşte lekelerden kurtulmayı ve eşyalarınızı parlatmayı sağlayan küçük temizlik hileleri:

Mikrodalga

Islak bir süngerin üzerine biraz bulaşık deterjanı sıkın ve köpürmesi için ovalayın. Süngeri mikrodalganın içine koyun ve minimum derecede 30 saniye süreyle açın. Bu süre sonunda mikrodalganın kapısını açın ve süngerle içerden silin. Bu yöntemle, kötü kokulardan da kurtulmuş olacaksınız.

Koltuk – döşemeler

Tüm koltuk ve minderler uzun süre kullanıldığında kirlenirler. Onların yepyeni görünmesini sağlamak için, biraz kabartma tozu yeterli olacaktır. Kabartma tozunu koltuk ve minderlerinize serpin, birkaç saat bekleyin ve daha sonra süpürün. Kir izleri ve kokunun yok olduğunu göreceksiniz.

Doğrama tahtaları

Mutfakta sıklıkla kullandığımız doğrama tahtaları, en çabuk kirlenen eşyaların başında geliyor. Doğrama tahtasına biraz tuz serpin ve kesilmiş bir limonla ovalayın. Daha sonra sıcak suyla yıkayın. Elveda mikroplar, bakteriler…

Ekmek kızartma makinesi

Bir diş fırçası yardımıyla ekmek kızartma makinenizdeki ulaşması zor tüm yerleri temizleyebilirsiniz.

Musluklar

Musluğun yüzeyini bal mumu kağıdıyla silerseniz uzun süre su lekeleri görünmez.

Ütüler

Ütü tahtası üzerine biraz kağıt yayın ve üzerine biraz tuz serpin. Ütünüzdeki buhar işlevini devre dışı bırakın ve ısı ayarını maksimuma getirin. Ütünüzün içerisinde su bulunmayacak. Bu şekilde tuzlu yüzeye ütüyü sürtün. Ütü tabanındaki kirlerden kolayca kurtulacaksınız.

Çamaşırlar

Öğütülmüş tebeşir kullanarak yağ lekelerini kolayca giderebilirsiniz. Tebeşiri lekeye sürtün, ve birkaç saat bekleyin. Tebeşir yağı tamamen emecektir. Bu yöntem taze lekeler için çok etkilidir.

Kızartma tavaları

Tuz kullanmak, bir kızartma tavasını temizlemenin en iyi yoludur. Tuz, yağ emer ve yanmış yiyecek parçalarını çıkarır. Tuzu kısa süre tavada beklettikten sonra ovun ve durulayın.

Halılar

Bir püskürtme şişesinin içerisine, yarı yarıya su ve sirke doldurun ve iyice karıştırın. Karışımı halı üzerindeki herhangi bir lekeye püskürtün ve ıslak bir bezle örtün. Ütüyü açın, buhar moduna geçirin ve 30 saniye boyunca bezin üzerinde gezdirin. Elveda lekeler!

Lavabolar

Lavaboyu soda ve eski bir diş fırçasıyla temizleyin, ardından tıpa deliğine birkaç dilim limon koyun ve su ile iyice yıkayın.

Pencereler

Pencereleri her zamanki gibi temizleyin, ancak onları bir gazete kurulayın. Bu yöntem, tüm lekeleri giderecek ve pencerelerinizi pırıl pırıl yapacak.

Kötü Kokular

Isıya dayanıklı bir kaba biraz vanilya esansı koyun ve fırında ısıtın. Eviniz muhteşem kokacak, tüm kötü kokular yok olacak.

Yorumlar

YORUM YAZ