Televizyon ilişkinizi olumsuz etkileyebilir

Evliliğiniz televizyonun tehditi altında mı?

Yeni yapılan bir araştırma sonuçlarına göre, eğer çift veya eşlerden herhangi biri sık televizyon izliyorsa, romantik ilişkileri tehlikede olabilir. Bu araştırmaya göre, kişi televizyondaki romantizm resmetmelerine, ilişki tarzlarına ne kadar çok inanıyorsa, kendi ilişkisine bağlılığı o derecede düşük oluyor.

"Bu çalışmada, televizyondaki gerçekçi olmayan kurgulara inanan kişilerin eşlerine daha az bağlı olduklarını ve eşleri dışındaki kişileri daha çekici bulduklarını gördüm" diyor araştırmacı Dr. Jeremy Osborne.

Araştırma 390 evli çift üzerinde yapıldı. Çiftlere ilişkilerinden aldıkları doyum, ilişkileri konusundaki beklentileri, ilişkilerine sadakat dereceleri gibi konularda birçok soru soruldu. Ardından bu çiftlerin televizyon seyretme sıklığı ve romantk ilişkinin televizyon filimlerinde ve dizilerinde resmedilen biçimlerine ne ölçüde inandıkları araştırıldı.

Araştırma sonuçları, kişinin televizyonlardaki romantizme inancı ne kadar yüksekse, kendi ilişkilerini de o ölçüde "yüksek maliyetli" olarak gördüklerini de ortaya koymuş. "Yüksek maliyetli"; yani özgürlüklerini kaybettiklerini, zaman kaybettiklerini düşünüyorlar ve eşlerinin cazip olmayan yönlerini daha çok vurguluyorlar.

Uzman Psk. Cengiz Demirsoy, araştırmayı değerlendirdi. İşte Demirsoy'un açıklamaları:

Bu araştırmanın ortaya çıkardığı bulgular, bizim klinik çalışmalarımızda da karşımıza çıkabiliyor. Evlilik sorunlarında eşlerin her birinin ilişkiyle ilgili zihinlerinde resimler, beklentiler, hayaller oluyor. Eşlerin zihinlerindeki resimler birbirine benzediği ölçüde sorunlar daha kolay aşılabiliyor. Eğer bu resimler arasında ciddi farklılıklar varsa çatışma daha büyük oluyor. Bu resimlerin oluşmasında en önemli faktör çevre; kişinin ailesi, arkadaşları, okudukları, gördükleri. Zamanımızda televizyon da bu çevrenin önemli bir aktörü. Eğer televizyon çok sık seyrediliyor, televizyon başında saatler geçiriliyorsa, orada resmedilen ilişki biçimleri kişinin zihnindeki ilişki resmini etkileyebiliyor. Son zamanlarda dizilerin çok izlendiğini biliyoruz; bir dizi bitiyor kişi hemen başka kanaldaki bir diziye geçiyor. Bu dizilerdeki ilişki, romantizm kurguları ile gerçek hayat karışabiliyor. Eşlerde, dizilerdeki kurmaca ilişki biçimlerine benzer beklentiler oluşabiliyor. Eşinden, farkında bile olmadan, dizideki karakterin davranışlarını bekleyebiliyor. Bu da ilişkide çatışmalara, sorunlara yol açıyor. Eşleri birlikte gördüğümüz psikoterapi görüşmelerinde bu tür sorunları da ele alıyoruz; ilişkileri ve eşleri ile ilgili zihinsel resimlerini ele alıyor, bunların gerçeklerle ne ölçüde bağdaştığını araştırıyoruz. Eğer varsa zihinsel çarpıtmaları ortaya çıkarıp psikoterapiyle bunları olumlu yönde değiştiriyoruz.

Yorumlar

YORUM YAZ