Tekrarlayan düşüklerde tedavi nasıl olmalıdır

Kadın Hastalıkları ve Doğum doktoru Hulisi Göktuğ Gürer, düşük tedavisi hakkında bilgi verdi.

Genetik faktörler: Tedavi için en iyi yol preimplantasyon genetik tanıdır. Fakat hasta tüp bebek yöntemine başvurmak istemiyor ise gebelik sırasında amniosentez gibi tanısal yöntemlere başvurularak da genetik tanı konulabilir.
Anatomik faktörler: Rahimde septum varsa histeroskopi ile kesilmelidir. Rahim ağzında yetmezlik varsa gebeliğin 13. haftasından sonra rahim ağzına dikiş konulmalıdır. Düşük nedeni myom ise çıkarılmalıdır. Rahim içi yapışıklıklar varsa histereskopi ile açılmalıdır
Hormonal faktörler: Luteal yetmezlikte progesteron tedavisi uygulanır. Hormonal diğer bozukluklarda, bozukluğa yönelik tedavi yapılmalıdır.
Bağışıklık faktörü (Otoimmün): Antifosfolipid antikorlar veya lupus antikoagulan pozitifse heparin ve aspirin tedavisine başvurulmalıdır.
Rahim ağzında enfeksiyon saptanması durumunda uygun antibiyotik tedavisine geçilmelidir.
Pıhtılaşma bozukluğu (Trombofili): Tedavide heparin kullanılmalıdır.
Sigara ve alkol kullanılmamalıdır. Çevresel zararlı olabilecek diğer etkenlerden uzaklaşılmalıdır. Psikolojik olumsuz faktörler en aza indirilmelidir.
Neden bulunmuş ve tedavisi yapılmış ise canlı doğum oranı %90 üzerindedir.
Neden bulunamamışsa, birinci seçenek; tüp bebek yöntemiyle preimplantasyon genetik tanıyı tercih etmeyenlerde stresi azaltmak, destekleyici tedavi verip oluşacak diğer gebeliğin gelişimini takip etmektir. Bu şekilde takiple % 70 canlı sağlıklı doğum olma ihtimali olabilmektedir. Ya da ikinci seçenek; tüp bebek yöntemleri dahilinde olan preimplantasyon gebelik yöntemi kullanılarak sağlıklı embriyo tıansferi yoluyla normal doğum şansını artırmak yönündedir.

Yorumlar

YORUM YAZ