Teknolojide Kadın Derneği 2021 hedeflerini anlattı

Teknolojide Kadın Derneği, dün yaptığı basın toplantısı ile 2020 değerlendirmesi yaparak 2021 hedeflerini anlattı. Toplantıda ayrıca WtecH Akademi mezunlarına da sertifikaları verildi.

Teknolojide Kadın Derneği, dün yaptığı basın toplantısı ile 2020 değerlendirmesi yaparak 2021 hedeflerini anlattı. Aynı zamanda WtecH Akademi mezunlarına sertifikalarının da verildiği çevirim içi toplantıya derneğin Yönetim Kurulu Başkanı Zehra Öney, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Alaman, Yönetim Kurulu Üyesi Dilek Duman, Yönetim Kurulu Üyesi Tansu Yeğen; Wtech Kurumsal Üyesi Taşkın Osman Aksoy, Wtech Yetenek Yönetimi Çalışma Komitesi üyesi Sibel Kınak, Wtech Yetenek Yönetimi Çalışma Komitesi üyesi Gaye Özcan ve programın değerli destekçilerinden Danışma Kurulu Üyesi Hakan Ateş katıldı. Toplantının moderatörlüğünü Özlem Yanmaz yaptı. Öğretim Üyesi Levent Erden de toplantıda ilham verici ve vizyon kaynağı niteliğinde bir konuşma yaptı.

"Poziitf gelişmeler yaşayabileceğine inanıyorum"

Teknolojide Kadın Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zehra Öney yaptığı açılış konuşmasında derneğin 2020 çalışmalarını değerlendirirken 2021 yılında pozitif bir büyüme olacağını belirtti. Teknolojide Kadın Derneği olarak çok mutlu ve gurur verici bir gün yaşadıklarını dile geitren Öney, "Özellikle Dünya İnsan Hakları Gününde böyle bir mezuniyet töreni yapmak bizler için çok anlamlı. Henüz çok genç bir dernek olmamıza rağmen bugüne kadar çok hızlı ve değerli adımlar attık. Bugün burada, 2020'yi değerlendirip 2021 beklentilerinden bahsedip yılı kapatırken Wtech Akademi'nin de üç sınıfının (SQL Veri Tabanı Uzmanı, Robotik Süreç Otomasyonu Yazılımcısı ve İş Analizi) diplomalarını veriyoruz. Öğrencilerimiz pandemiye rağmen çok başarılı bir süreç yaşadılar. 20 öğrenci ile açtığımız bu süreç Wtech Akademi'de 57 öğrencinin mezuniyeti ile sonuçlandı. Eğitim alanında farklı projeler ve farklı iş birlikleriyle 200'e yakın öğrencimizin mezuniyetine destek vermiş olacağız.

21. yüzyılın getirdiği beklentiler, yetkinlikler ve uzmanlıklarla insanın dönüşümünü sağlamak; farklı eğitim modelleriyle gençlerimizin yeteneklerini, uzmanlıklarını güçlendirmek ve teknoloji alanındaki insan çeşitliliğine de ekstra bir yatırım yapıp değer verip burada sayıca çok az olan genç kızlarımızın, kadınlarımızın STEM alanında var olmaları için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Tüm süreçlerde dönüştüren teknolojiler o kadar hızlı ilerliyor ki artık insan beyinlerinin bile yeterince biyoloji ya da yazılım biliniyorsa hacklenebileceği bir dönemdeyiz Verilerden beslenerek büyüyen yapay zekadaki bu güç, yeni dünyada birçok dengeyi değiştirmeye başladı. Dünyanın artık bu noktadan sonra değişmeyi hiç kesmeyeceğini görüyoruz. Bu değişkenlik çağında bizi güçlendirecek tek sürdürülebilir avantaj çevikliktir. Yapay zeka, özellikle metal yakalılar hayatımıza girdikten sonra bu çevikliği eğer kendi içimizde sağlayamazsak maalesef süreç içerisinde zorluklarla karşılaşacağız. Şirketlerin yüzde 68'i kriz zamanlarında ayakta kalmak için çevikliği, sürekli gelişim ve dönüşüm kavramını ilk üç özellik olarak 2020'de stratejilerine koymuş durumdalar. Çeviklik, gençlerimizin sahip olması gereken en önemli özellik.

2020 için; yaşanan tüm aksiliklere karşın çok negatif bir yıl oldu diyemeyiz. Dünyanın yüzde 100 dijitalleşmesini sağlayan ve bizi insan olarak bu anlamda çok hızlı dönüştüren bir süreç oldu. Bu anlamda dijital insan gelişiminin 2021'de hızlanarak ilerleyeceği ve dünyanın bu anlamda geleceği tasarlayan daha yetkin bir insan gücüyle poziitf gelişmeler yaşayabileceğine inanıyorum. Türkiye de bu açıdan çok şanslı.

Özellikle teknoloji hizmet ihracatı konusunda yetişen uzman gençlerimizin Türkiye'nin ekonomik değerine de 2021 yılında yoğun katkı vereceği şimdiden belli. Wtech Akademi olarak hedefimiz üniversitelerin herhangi bir bölümünden mezun olmuş ancak iş bulamamış gençlerimizi Dijital Çağın yeni meslekleri konusunda uzmanlaştırıp iş dünyasına kazandırmak.” ifadelerini kullandı.

"Büyük memnuniyet duyuyoruz”

Robotik Süreç Otomasyonu ve Yapay Zekâ uzmanlıklarının dünyanın en hızlı büyüyen ilk iki meslek grubu olduğunu belirten Tansu Yeğen, yaptığı konuşmada, "Kurumlarımızın bu alanlara artan yatırımları ile, ülkemizde de bu iki teknolojide iş gücü ihtiyacının hızla arttığını gözlemliyoruz. Türkiye'nin dijital dönüşümünü hızlandırmak ve şirketlerimizin dünya pazarlarında daha etkin rekabet edebilmesi için RPA uzmanı ve yazılımcı ekosisteminin büyümesi çok büyük önem arz ediyor. Biz de bu bilinçle, Wtech'in öncülüğünde kadınlarımızın RPA yetkinlikleri kazanarak teknoloji iş gücümüze katılımına destek olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Yorumlar

YORUM YAZ