Tatilde en büyük eğlence aracımız teknoloji

Tatil yaparken teknolojik alışkanlıklar üzerine yapılan araştırmada, katılımcıların büyük çoğunluğu teknolojik aletleri tatilde eğlence amaçlı kulladıklarını bildirdi.

Tatilde çalışma hayatının tüm stresini atmayı planlasak da hayatımızda çok büyük yer kaplayan tekbolojik aletler nedeniyle bu pek mümkün olmayabiliyor. DORinsight'ın yaptığı 'Tatil yaparken sürdürülen teknolojik alışkanlıkları' araştırması ilginç sonuçlar ortaya çıkardı. 22 Temmuz-13 Ağustos tarihleri arasında online olarak yapılan araştırmaya toplam 6.241 kişi katılım gösterdi.

Cep telefonu olmadan tatile çıkmıyoruz

Araştırmanın sonuçlarına göre, katılımcıların yüzde 97'si tatile çıkarken yanlarına mutlaka en az bir tane teknolojik ürün aldıklarını belirtti. "Onsuz tatil yapamam” denilen teknolojik ürünler sorulduğunda ise katılımcıların yüzde 96'sı cep telefonu, yüzde 53'ü taşınabilir şarj aleti, yüzde 37'si diz üstü bilgisayar, yüzde 31'i tablet, yüzde 29'u fotoğraf makinesi, yüzde 20'si giyilebilir teknolojiler, yüzde 16'sı dijital kamera/aksiyon kamerası, yüzde 14'ü taşınabilir hoparlör, yüzde 7'si araç kamerası, yüzde 5'i ise e-kitap okuyucu şeklinde yanıt verdi.

Ankete katılanların yüzde 68'i tatilde eğlence, yüzde 64'ü bilgi, yüzde 60'ı ihtiyaç, yüzde 36'sı iş, yüzde 20'si güvenlik amaçlı teknolojik ürün kullanmayı tercih ettiklerini söyledi.

Katılımcıların yüzde 69'u teknolojinin seyahatlerine hızlı planlama, yüzde 65'i dünyaya bağlı kalmayı sağladığını, yüzde 54'ü kolay rezervasyon, diğer bir yüzde 54'lük kesimi ise verimlilik kattığını belirtti.

Katılımcıların yüzde 71'i tatilde teknoloji kullanımının tatil alışkanlıklarını olumlu, yüzde 4'ü olumsuz etkilediğini, yüzde 25'i ise herhangi bir etkisi olmadığını söyledi. Katılımcıların yüzde 41'i bu yıl tatile çıkmadan önce satın almak istedikleri bir teknoloji ürünü olduğunu ifade etti.

Dijital detoks yapmıyoruz

Katılımcıların yüzde 66'sı bugüne kadar herhangi bir tatilinde dijital detoks yapmadıklarını söyledi.Katılımcıların yüzde 62'si ise bu yıl çıktıkları tatilde de dijital detoks yapmayı düşünmüyor.

Katılımcıların yüzde 85'i tatile çıkmadan önce, tatille ilgili kullandıkları herhangi bir online ve offline uygulama olmadığını, yüzde 15'i ise bu tarz uygulamalar kullandığını belirtti.

Yorumlar

YORUM YAZ