Tarhana çorbası ile ilgili önemli uyarı

Uzman Diyetisyen Işın Sayın, özellikle çocuklara ve hastalara tarhana çorbasının içirilmemesi gerektiğini vurguladı.

Eskiden uzmanlar, vücut direncini arttırdığı için tarhana çorbasını özellikle tavsiye ederdi ancak artık durum değişmiş gibi görünüyor. Birçok uzman, yüksek miktarda un içermesi nedeni ile tarhana çorbasını artık önermiyor.

İHA'nın haberine göre, Uzman Diyetisyen Işın Sayın, Anadolu mutfağının vazgeçilmezi tarhana çorbasının bebek ve çocuklar için besleyici değerlerinin yetersiz olduğunu söyleyerek, hastalara da bu çorbanın içirilmemesi gerektiğini dile getirdi.

İçeriğindeki domates, yoğurt ve biber sebebiyle besleyici olduğu bilinen tarhana çorbası, bebeklerin ilk ek çorbalarından biridir. Ancak Dyt. Sayın'a göre, içeriğinde yüksek miktarda un da barındıran tarhana çorbasıyla ilgili durum bundan ibaret değil.

Tarhana bebek ve çocuklar için neden sakıncalı

Uzman Dyt. Işın Sayın şöyle konuştu: "Evet, tarhanada domates ve yoğurt vardır, ancak beyaz un o kadar baskındır ki; 1 çorba kaşığı tarhanaya karşılık 1 su bardağı su bile bazen az gelir. Gerçekçi olmak gerekirse yararlı içerikten çok, beyaz unun sakıncalarından söz etmek mümkün. Herkesin ezbere söylediği bir bilgiyi yıkmak zordur. Ancak tarhanayı daha sağlıklı hale getirmek için beyaz una biraz yakından bakmak gerekiyor.

Düşünün ki; buğday tanesi kabuk, liflerinden, tüm faydalı kısmından ve hatta ruşeyminden ayrıştırılıyor, dövülüp öğütülüyor. İçine beyazlatıcı kanserojen bileşikler ekleniyor. Böylece beyaz un elde ediliyor. Toplumda insulin direnci ve hipoglisemi sorunu çok yaygın. Bu hastalıkların tedavisine eklenen ilaçlar (oral antidiyabetikler ve/veya akarbozlar) beyaz un ile buluşunca; tedavi edici etkisi ortadan kalkıyor, ilaçların yan etkileri hortluyor.

Dahası, 'tatlıyı bıraktım, sakinleştim' deseniz bile beyaz undan elde edilen bir çorba sinsice tatlı tat bile vermeden, kan glukoz seviyenizi olumsuz etkiliyor.”

tarhana

"Hastalara tarhana çorbası vermeyin”

Nekahat dönemindeki hastalara verilen çorbalardan biri olan tarhanayı geleneksel yöntemlerle pişirdiğinizde, çorbayı içtikten sonra birtakım rahatsızlıklar görülebileceğini belirten Uzm. Dyt. Sayın, "Toplumda geniş sayıda hastada, tarhanayı takip eden saatlerde; aniden şiddetli acıkma, tatlı veya unlu mamül tüketme arzusu, tahammülsüzlük, uyku bozuklukları, esneme nöbetleri, halsizlik, zihinsel bulanıklık, odaklanma güçlüğü, sinirlilik, duygusal hassasiyet ve alınganlık, öfke kontrolünün elden çıkması gibi reaktif hipoglisemi ile uyumlu belirtiler de beraberinde hortlayabiliyor. Reaktif hipogliseminizin ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olarak bu belirtilerin bir kısmı ortaya çıkabilir.

"Beyaz unlu çorbalardan uzak durun"

Sadece insulin direnci ve hipoglisemide yanlış bir çorba değildir tarhana ve beyaz unlu çorbalar. Adet düzenleyici, antidepresan, kortizonlu ilaç tedavisi, menopoz ve polikistik over sürecindekiler için de, yatan hareketsiz hastalar için de, beyaz unlu çorbaların; ilgili durumlarla uyumsuz kimyaya sahip olduğu tartışılmazdır. Bebek ve çocuklar açısından da, besleyici değerinin yetersiz olduğunu söylemek zorundayım” diye konuştu.

tarhana çorbası

Tarhana çorbasını böyle pişirin

El emeği, göz nuru tarhanaların ziyan etmeden kurtarabileceğini söyleyen Uzm. Dyt. Işın Sayın, "Beyaz unun kanda glukoza dönüşerek istenmeyen sonuçlara neden olmasını önlemek, geciktirmek, besin kalitesini artırmak üzere, kullanabileceğimiz ilave malzemeler ve pişirme tekniği geliştirebiliriz” dedi.

Sayın, tarhana çorbasının nasıl pişirilmesi gerektiğini ise şöyle anlattı: "Çok derin tencereye malzemeleri rastgele üst üste ekleyin ve el blendırından geçirip karıştırarak kaynatın. Piştikten sonra kaseye koyup üzerine 1 tatlı kaşığı ruşeym ekleyin. Ruşeymi pişirerek besin değerini düşürmeyin.

İşte eklemeniz gerekenler: 1 çorba kaşığı kepek / tam buğday / tam çavdar unundan biri, 4 çorba kaşığı el yapımı toz tarhana, 5 su bardağı içme suyu , 1 çorba kaşığı yoğurt, 1 çaybardağı süt, 1 çorba kaşığı tepeleme kuru nane, 2 çorba kaşığı tereyağı,1 çorba kaşığı zeytinyağı,1 çorba kaşığı tuzsuz kırmızı biber salçası,1 çorba kaşığı tuzsuz domates salçası, 1 tatlı kaşığı kekik, 1 çay kaşığı ucuyla kimyon.”

Yorumlar

laz kizi 22-02-2016 17:28:32

sen dünkü çocuk bizim ninelerimizen daha mı iyi bilecen.bizi kültürümüzden uzaklaştıramazsınız.

İBRAHİM 22-02-2016 13:44:21

HADİ ORDAN TARHANA ÇORBASI İLE BÜYÜDÜK NE OLDU ÇOK DA SAĞLIKLIYIZ .......

serhat 22-02-2016 11:38:34

ne yani hazır çorba mı içeceğiz tamamen yanıltma kokuyor içinde onlarca çeşit kimyasal olan çorbaları içmektense sabaha kadar tarhana içerim mis gibi..

canti 22-02-2016 10:56:09

hazır çorba reklamı yapsaydın bari..

İNADINA TARHANA 22-02-2016 09:16:14

Bu haberden sonra daha fazla içeceğim...

ank 22-02-2016 08:56:18

eskiden tereyağı vardı zararlı dediniz margerini piyasıya sürdünüz .milletti hasta yaptınız .şimdi tarhanadamı sıra mis gibi anamıszın eşimizin yaptıyı çorba neden sakıncalı olsunki un olmayan bir yiyecek söyle çocuklara ondan verelim

ali bey 22-02-2016 02:02:15

günümüz hanımları tarhana yapmıyor merak etmeyin, çünkü uzun zaman alan bir yemek yapanlar ise doğada yaşayan köylü kadınlar onlara da evelallah bir şey olmuyor.

emiroglu 22-02-2016 01:06:08

yalançılar pissiniz içicem işte her zaman canım tarham benim

yalanci 22-02-2016 00:33:30

piyasada tarhanandan bin kat kötü bin bir cesit besin var onlarla ugras tarhana unlu ama sebze cok kullanilan bir corba,siz biliyormusunuz tarhananin icine ne kadar biber,ne kadar domates ,sogan ne kadar baharat girdigini

peçenel 21-02-2016 22:47:16

dedem 90 yaşına kadar doktor yüzü görmeden yaşadı..her sabah tarhanasını içerdi...bu kadın diplomayı paraylan almış elleem...

ismo 21-02-2016 22:46:47

tarhanayı kötüleyerek sanayi üretimi çorbaların satışını sağlama amacına yönelik bir açıklama... tarhana mucizedir..

dr 21-02-2016 21:15:57

yalan yalan yalan

sabri akalın 21-02-2016 20:32:44

bunlar zamanın da tereyağının zararlı margarin yağı faydalıdır diyenler değil mi? hazır çorbayı önerirler yakında ...

GÖKSUNLU ÖFC 21-02-2016 19:21:21

maras tarhanası ıcırın sızde

_kuLaLi_ 21-02-2016 17:35:11

tarhananın yüzde 1i kadar faydanız olsa bari topluma...

Tolga 21-02-2016 14:55:33

Yuuhhh diyorum bu kadarda fazla artik, bu açiklamayi yapanlarin diplomasi sorgulanmalidir

ferhat 21-02-2016 13:36:53

bu dieytisyencilerde laf etmek icin sacmalamaya başladı. artık saçmalıklarınıza inanasım gelmiyor

YORUM YAZ