Tarçının şaşırtıcı faydaları

Tarçın, bir baharat olmanın ötesinde adeta bir şifa kaynağı.

Mis gibi kokusu ve güzel rengiyle tarçın, Türk mutfağında genellikle tatlılarla birlikte kullanılır. Tarçın, bir baharat olmanın ötesinde adeta bir şifa kaynağı.

1. Antioksidandır

Tarçının antioksidan özelliği araştırmalarda analiz edildi. İçinde bulundurduğu polifenoller, fenolik asit ve flavonoid antioksidanlar açısından zengin olup, vücudun serbest radikallerle savaşmasına, yaşlanmaya ve hastalıklara yol açan oksidatif stresin azalmasına yardımcı olur.

2. Ağrı kesici etkisi

Vvücudun iltihap nedeniyle ciddi hastalıklardan korunmasını sağlayan, ağrı kesici özelliği vardır.

3. Kalbin dostu

Tarçın, kalp sağlığı için önemli faktörlerin (kolestrol seviyeleri ve trigliseridlerin) iyileştirilmesinde etkilidir. Potansiyel kalp rahatsızlıklarına iyi gelir.

4.Şeker hastalığına karşı korur

Tarçın, tip 2 diyabetli hastalarda kan şekeri düzeylerini olumlu etkiliyor. 2009'da yapılan bir çalışmada kandaki şeker düzeylerindeki düşüşlerin tarçın tüketimiyle ilgili olduğu gözlendi.

5. Nörolojik rahatsızlıklara iyi gelir

Araştırmalara göre tarçının antioksidan etkisi, stres, parkinson ve Alzheimer gibi nörolojik hastalıklarda, beyin hücrelerinin yaşlanmasını engelliyor.

6. Bakterilerle savaşır

Tarçın, farklı bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlara ve virüslere karşı güçlü bitkidir.

7. Diş çürümesini engeller

Tarçın anti mikrobiyal etkileri diş çürümesine karşı etkinlidir. Karanfil yağı ile karşılaştırıldığında daha da etkili olduğu görülmüştür.

Yorumlar

YORUM YAZ