Taklitlerden sakınma rehberi

Piyasadaki bir çok ürünün sahtesini ayırt edebilmenin püf noktaları.

Günümüzdeki tüketim hacmi, birçok ürünün sahtesinin ortaya çıkmasını sağladı. Üretim maliyetlerini asgariye indirmek amacıyla, kullanılan malzemeler değiştirilerek orijinal görünümünde birçok şey üretiliyor. Bu birebir benzerlik, tüketicileri de birçok kez yanıltıyor. Peki gerçek ve sahte arasındaki fark nasıl anlaşılır? Sizler için bazı ürünlerin püf noktalarını derledik.

Ahşap

Sahte olanlar o kadar iyi yapılır ki gerçek ahşabı tespit etmek neredeyse imkânsız hale gelir. Dikkat edilecek noktalardan ilki ahşabın rengi ve dokusudur. Ayrıca, ahşap bir ürünü sert bir yüzeye vurduğunuzda plastiğe göre daha tok bir ses çıkarır.

İpek

Gerçek ipek ürünlerinin ipleri, doğal kaynaklı olduğu için farklı kalınlıklarda olur. Ayrıca, gerçek ipek buruşmaz ve elektriklenmez.

İnci

Taklidi en çok yapılan ürünlerden biri de incidir. Gerçek inci, doğal bir taş olduğundan pürüzsüz bir yüzeye sahip değildir, gözeneklidir. Ayrıca, incilerin bariz yansımaları vardır. Eğer gerçek incileri ışığa tutarsanız hafif mavi renkte bir yansıma olacaktır. Sahteleri yeşilimsi bir renk yansıtır.

Porselen

Seramikle porseleni ayırt etmenin en iyi yolu ışığa tutmaktır. Porselen biraz şeffaf ve hafifçe parlarken, seramiklerde bu özellikler görülmez. Başka bir sır da, porselenin hafifçe dokunulduğunda kaymamasıdır.

Deri

İmitasyon deri koyu renklidir ve bir süre sonra lekelenir, dokusu daha 'uzun' bir şekle sahiptir. Gerçek deriyi katladığınızda kırışıklıklar oluşur, düzelttiğinizde hızla eski durumuna geri döner.

Gümüş

Gerçek gümüşlerde açık, cilalanmış kenarlara sahiptir. Basit metallerin, birleşim yeri ayrıntıları görülür ve lekeler vardır. Ayrıca gümüş mıknatısla çekilmez. Bir tebeşir üzerine gümüşü sürdüğünüzde siyah bir şerit oluşturur. Ve en önemli şey, gümüşlerin üzerinde daima ayar damgası bulunur.

Yün

Yünlü iplerin kalınlığı eşit değildir. Sentetikler ise sert ipliklere ve ayrılmaz bir yapıya sahiptir. Ayrıca doğal yün elektriklenmez ve ses çıkarmaz.

Elmas

Işık kırılması nedeniyle, gerçek elmas her zaman parlar ve yalnızca gri renk tonlarına sahiptir. Gökkuşağının tüm renkleri ile parlayan taşlar sahtedir.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ