Suşi nasıl yenir? Görgü kuralları nelerdir?

Abone Ol 

Japonya’nın geleneksel yemeği olan sushi de ülkemizde bir Japon kültürü olarak rabet görüyor ve yeme stili, sosların farklılığına bakıldığında başlı başına kültür olarak karşımıza çıkıyor. Fakat biz bunları görgüsüz türk arkadaşlarınızla sosyalleşin ortamlarına ayak uydurun diye anlattık çünkü türk usulü sushi, geleneksel yöntemden farklıdır.

Sushi Nasıl Yenir?

Sushi ayı gibi mi yenir yoksa bir usulü, adabı var mıdır? Eğer yemek çubuğu kullanmakta zorluk çekiyorsanız çatal kullanmamalısınız. Bu hakaret olarak algılanır. O zaman nasıl mı yiyoruz? tavuk, balık, kelle. Bunlar yenir elle. sushi de balık ama çiğ balık demek ki o da yenir elle.

Sushiyi ısırmayın, tek lokmada hop mideye atmalısınız. Nokta.

Ağız tadınızı temizlemek isterseniz tabağınıza ikram edilen zencefil turşusunu yemelisiniz. İlk yediğinizde yanlışlıkla kolonyalı mendili mi ağzıma attım diye düşünebilirsiniz yani pek iştah açıcı değil.

Acıyı sevmiyorsanız vasabiyi soya sosuna karıştırmalısınız. Böylece orta acı bir sos elde edersiniz.

Sushinin yanında Japonya’da oça adı verilen bizimde yeşil çay dediğimiz içecekle birlikte tüketebilirsiniz.

Sushi Görgü Kuralları

Sushinin birçok çeşidi bulunuyor. Mesela nigirizuşi’yi resmi yemekte de olsanız elle yemeniz gerekiyor. Hatta geleneksel olarak baş parmak, işaret ve orta parmaktan oluşan üçlü parmak seti kullanılır sonra da mendille ellerinizi temizlemelisiniz tabii. Son detay önemli çünkü hijyen şart 🙂 Sushiyi dikdörtken ve ahşap bir tabakta servis edilmelidir.

Soya sosuna nazik yaklaşmalıyız. Hızlı bir hareketle yediğimizde pirinçler sosa dökülebilir bu yüzden balıklı kısmı sosa hafifçe batırılmalı.

Dikkat! Koyu bir sohbetin arasında çubuklarla karşınızdaki kişiyi ya da herhangi bir yeri işaret etmeyin. Elinizdeki çubukları birbirine sürtmeyin. Sushi ustasına sipariş vermeyin. Tekrarlıyoruz pirinci soyaya daldırmayın bunların hepsi kaba davranışlar ve sushi ustası hakaret olarak algılar.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu