Sürekli üşümenin bir nedeni olmalı

zamansız üşüyen ve sürekli üşüyen kişilerin neden üşüdüğüne dair bilmesi gerekenler.

Herkes zaman zaman üşüyebilir fakat bazıları her zaman üşüyebiliyor. Ağustos ayında bile yorganla uyuyan kişilere şahit olanlar vardır mutlaka. Bu olağandışı üşümenin altında yatan bir sürü neden var. Bu durumun nedenlerini ve nasıl düzeltilmesi gerektiğini sizler için derledik.

Troid bezlerinin iyi çalışmaması: Troidlerin çalışması metabolizmayı ve vücut sıcaklığını düzenlemeye yardımcı olur.

Yeterince su içmemek: Su metabolizmanızı güçlendirir. Vücudunuzun yiyecekleri parçalamasına, enerji ve ısı yaratmasına yardımcı olur. Eğer susuz kalırsanız, vücudunuzu ısıtan ısı ve enerjiden yoksun olabilirsiniz.

Kansız olmak: Anemi, ellerinizde ve ayaklarınızda soğuk hissetmenizi sağlayacak başka bir tıbbi durumdur. Anemi, vücudunuz organ ve dokularınıza oksijen sağlayan kırmızı kan hücrelerinin bulunmadığı zaman ortaya çıkar.

Yeteri kadar uyumamak: İyi bir uyku vücut sıcaklığının düzenlenmesi için son derece önemlidir. Bu nedenle soğuktan titrememek için uykunuz için yeterli zaman ayırın.

Raynaud fenomeni: Parmaklarınızı beyaz veya maviye çevirir. El ve ayak parmaklarına kan akışını azaltan ve onları soğuk hissettiren nadir görülen bir hastalıktır. El ve ayak parmakları soluk ve maviye dönüşür. Sonra yine kırmızı olarak ağrımaya başlar.

Çok zayıf olmak: Vücut ağırlığınız, sizi soğuktan koruyacak kadar yeterli değildir. Eğer kasıtlı olarak kilo kaybedip kalorileri alımını azaltıyorsanız veya yeterince besin tüketmiyorsanız, bu metabolizmanızı bozabilir ve sıcaklık düzenlemenizi etkileyebilir. Yaşınıza ve sağlık durumunuza uygun, sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenin.

Kan dolaşımı kötü olabilir: Ellerde ve ayaklarda kan akışını etkileyen soğukluk ve uyuşmaya yol açar.

Yorumlar

YORUM YAZ
Doğrulama kodunu yandaki kutuya giriniz :