Sular altında kalan tarih 'Andala' ile canlanıyor

Niğde’ye yapılan barajı belgeselleştirecek olan genç yönetmen Ali Demirtaş'ın belgesel film projesi "Andala", sular altında kalan bölgeyi bir aile tarihi üzerinden anlatıyor.

Genç yönetmen Ali Demirtaş'ın belgesel film projesi "Andala”, Niğde'ye yapılan barajı bir aile tarihi üzerinden belgeselleştiriyor. Proje, genç bir yönetmenin doğduğu topraklara karşı yerine getirdiği bir sorumluluk olarak da adlandırılıyor. Belgeselde tamamen gerçek hikayelerin yer alıyor ve 1970'li yıllardan beri Andala'da yaşayan aile üyeleriyle yapılacak olan röportajlar ve yıkım sürecinde iş makinelerinin çalışma görüntülerinden oluşuyor.

Bir ailenin tarihini yeniden canlandırıyor

Andala belgeselinde mekan ve insan ilişkileri üzerinde duruluyor. Yönetmen, Andala'yı kendisi ve diğer aile üyeleri açısıyla ele alıyor. Andala, fiziksel bir mekân olarak bu belgeselde adeta tüm özellikleriyle betimlenirken, aile üyelerinin röportajlarıyla da bu betimleme destekleniyor. Belgesel, yaşadıkları bölgenin yıkılması ve sular altında kalmasıyla bir ailenin tarihini yeniden canlandırıyor.

Projeyle ilgili, "Bu belgeseli hem aileme hem de doğduğum Andala'ya karşı bir sorumluluk olarak görüyorum. Andala'yı bir mekân olarak tüm benliğimde hissediyorum ve dünyanın neresinde olursam olayım, bir parçamın daima burada olduğuna inanıyorum" ifadelerini kullanan genç yönetmen Demirtaş, ayrıca filmografisine ilk profesyonel belgesel filmini de eklemeye hazırlanıyor.

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü tarafından da desteklenen proje, başvuran binlerce belgesel film projesi arasından, desteklenen 71 belgesel film projesi arasına girmeyi başardı.

Yorumlar

YORUM YAZ