Stresi azaltan ve anksiyeteyi önleyen besinler

Bugün, stresinizi azaltmak için bir yemek yapmak ister misiniz? Diyetisyen Serkan Sıtkı Şahin, stresi azaltan ve anksiyeteye engel olan besinleri paylaştı...

Stres ve anksiyete oldukça kötü bir durum. Ancak stres duygusu aynı zamanda yaşamın gerekli ve normal bir parçasıdır. Çünkü kendi içinde stres bazen yararlıdır. Bir şeyin doğru olmadığı konusunda bizi uyarır ve potansiyel olarak tehlikeli durumlardan korur. Tehlikeli durumlarımız, bir kaplan saldırısını (artık) tam olarak içermese de, modern dünya stresi, beynimizi gelecek hakkında farklı senaryolarla dolduruyor. "Bu e-postayı yanıtlamazsam işimi kaybeder miyim? Ya hiç kimse beni sevmezse? Neden her şey yolundaysa böyle hissediyorum?..."

Bu stresli düşünceler yaygın olsa da, bazen hayatınızın kontrolünü tam olarak ele geçirebilirler. Bu durumda bir anksiyete bozukluğu ortaya çıkabilir. Dengeli ve sağlıklı bir diyet, anksiyete bozukluğu veya geçici bir stres durumunda rahatlamanıza yardımcı olabilir.

Stresi engelleyen en iyi 8 besin: Yoğurt, yaban mersini, yeşil çay, koyu yeşil sebzeler, avokado, badem, somon, bitter çikolata ve papatya çayı

Güne yoğurt ve yaban mersini ile başlayın

Beyninize fayda sağlayan bir probiyotik almak için sabah kahvaltısı rutininize yoğurt ekleyin. Sadece sağlıklı bir kahvaltı bile gün içinde stres seviyelerini düşürebilir. Çalışmalar, probiyotiklerin anksiyete ve depresyon belirtilerini azalttığını ve ruh halini dengeleyebildiğini göstermektedir.

Taze yaban mersini ile anksiyete ile mücadele eden besin maddelerini ikiye katlayabilirsiniz. Yaban mersini, özellikle C vitamini ve antioksidanlar açısından zengindir ve anksiyete veya depresyon belirtilerini azaltabilir. Mevcut teori oksidatif stresin zihinsel bozuklukları etkileyebileceğidir. Çalışmalar, günlük düzenli olarak C vitamini almanın, 14 gün sonra anksiyete belirtilerini azalttığını göstermektedir.

İş stresini yeşil çay ile atın

Sabah streslerini bir bardak yeşil çay ile önleyebilirsiniz. Yeşil çay, L-theanine içerir ve içtikten 1-3 saat sonra anksiyete ve stresi azaltabilir. Bir fincan yeşil çay çay yaklaşık 25 miligram L-theanine içerir ve bir etkiye sahip olması yaklaşık yarım saat ila 2 saat sürer. L-theanine, beynin hormonlardan, metabolizmadan (hipotalamus) ve hafızadan (hipokampus) sorumlu olan kısımlarında dopamin, GABA seviyeleri ve serotonini uyarırken sakinleştirici etkiler üretir.

Sağlıklı bir öğle yemeği yiyin

Koyu yeşil sebzeler söz konusu olduğunda, kendi maceranızı seçebilirsiniz: Ispanak mı lahana mı? Her ikisinin de harika stres azaltıcı süper güçleri var. Bazı çalışmalar ıspanağın hem anti anksiyete hem de anti depresif özelliklere sahip olduğunu öne sürüyor. Lahana ise içerdiği antioksidanlar sayesinde anksiyetenin uzak kalmasına yardımcı olur.

Antioksidanlar ve C vitamini bakımından zengin diğer yeşillikler için şunları deneyin: Lahana, kara lahana, marul, ıspanak, pazı.

Ama sadece yeşilliklere bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Mükemmel bir stres bozucu yemek oluşturma formülü, sağlıklı yağlar ve proteinden geçmektedir. Avokado, işle ilgili stresin azaltılmasıyla ilişkili olan B vitaminleriyle doludur. Ve yanında beyaz et tercih ederek bu stres azaltma gücünü iki katına çıkarabilirsiniz. Burada en önemli rolü oynayan amino asit, daha yüksek alımlarda daha az endişe ve sinirlilik ile ilişkili olan triptofandır.

Bademli atıştırmalık

Öğle yemeği ve akşam yemeği arasında badem ile ara öğünü tamamlayabilirsiniz. Avokado gibi badem de B vitamini bakımından zengindir. Badem, nörotransmitterleri dengeleyerek ve stresi azaltarak beyin fonksiyonunu destekler. Badem, ayrıca başka bir anksiyete önleyicisi olan bol miktarda magnezyum içerir.

Omega 3 içeren bir akşam yemeği yiyin

Omega 3'ler somon, levrek, karides, sardalya ve barbunya gibi çeşitli gıdalarda bulunan sağlıklı yağlardır. Bu yağ asitleri, iltihap ve stresi azaltmalarıyla bilinir. Omega 3 açısından zengin gıdalardan, somon en iyi stres savaşçılarından biridir. Somon ayrıca beyin sağlığını ve anksiyete durumunda rahatlamayı destekleyen D vitamini içerir.

Bitter çikolata ve papatya çayı ile güne tatlı bir son verin

Serotonin hormonunu artık hepimiz biliyoruz. Mutluluk hormonu olarak bildiğimiz serotonini bol miktarda salgılamak için bitter çikolata en iyi tercih olacaktır. Çalışmalar, bitter çikolata yemenin stres seviyeleri üzerinde güçlü bir etkiye sahip olabileceğini göstermektedir.

Gününüzü bir parça bitter çikolata ve bir miktar papatya çayı ile bitirin.

Bu besinlerin gününüzü sihirli bir şekilde değiştirmesini beklemeyin

Bir salata, günlük stres (beklediğiniz e-posta, sosyal beklentiler vs.) hissinizi engellemez. İnşa edebileceğiniz ve geliştirebileceğiniz birçok başka terapötik yöntem var. Anksiyeteyi birden fazla tedaviye ihtiyaç duyan bir problem gibi düşünün. Beslenme, nefes alma ve konuşma terapisi gibi birçok tedavinin birleşimi ile en iyi sonuç alınabilir.

Ama unutmadan, endişe yaratan potansiyel gıdalar...

İşte liste: Alkol, kafein, diyet soda, rafine karbonhidratlar, eklenmiş şeker, işlenmiş gıdalar, soya sosu

Bu yiyecekleri yemeyin diyemem fakat sadece ne zaman yediğinize veya içtiğinize dikkat edin. Uykusuz 3 geceden sonra kafeinli bir içecek mi? Muhtemelen iyi bir fikir değil...

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ