Strese bağlı ağrıyı azaltmanın 4 kolay yolu

Son zamanlarda özellikle sırtınızda daha fazla sertlik hissediyorsanız, yalnız değilsiniz. Strese bağlı en kötü ağrıları bile hızla azaltmak için yapılabilecekleri sizin için araştırdık.

Son zamanlarda özellikle sırt ve bel bölgenizde daha fazla sertlik fark ediyorsanız, yalnız değilsiniz. Araştırmalar, bu zorlu yılın çoğu insanın ağrı sinirlerini tahriş eden, eklem iltihabını tetikleyen ve kasları gergin ve hassas hale getiren stres hormonu kortizol seviyesini yükselttiğini gösteriyor.

İşte strese bağlı en kötü ağrıları bile hızla azaltmak için 4 yol.

Düzenli egzersiz yapın

Yürüyüş, yüzme ve bisiklete binme hayatınızdaki stresi azaltmaya yardımcı olabilir. Düzenli egzersiz yapmanın hem zihinsel hem de fiziksel sağlığınız için birçok faydası vardır.

Düzenli egzersiz;

- Sizi günün endişelerinden uzaklaştırabilir,

- Bize "mutlu bir destek" veren nörotransmiterler olan endorfinin salgılanmasına yardımcı olur,

- İltihapla mücadele eder,

- Hareket alanınızı artırır

Her egzersizde olduğu gibi, vücudunuzu zorlamayacağınızdan emin olmak için sağlık profesyonelinize danışın.

İyi beslenin

Fazla kilolu olmak vücudunuzdaki fiziksel gerilimi artırır ve eklemlerinizde daha fazla ağrıya neden olabilir. Sağlıklı beslenmek, genel stresi azaltabilir.

Kilo vermek, hızlı veya aşırı kısıtlayıcı bir diyetle olmamalıdır. Bunun yerine, aşağıdakilerden bazılarını diyetinize eklemeyi deneyin:

- Taze meyve ve sebzeler

- Tam tahıllar

- Somon, ceviz ve zeytinyağı gibi omega 3 yağ asitleri bakımından yüksek yiyecekler

Yoga ve meditasyon yapın

İnsanlar yüzyıllardır yoga ve meditasyon yapıyorlar. Stresi azaltmak, yoganın bilinen faydalarından biridir. Yoga yapanşar, zihinleri rahatlarken, vücutlarına içsel bir uyum getirdiğini de hissederler. Haftada bir kez bile yoga yaparsanız, eklemlerinizdeki stresi azaltmaya ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilirsiniz.

Meditasyon, zihninizi sakinleştirmenin son derece faydalı bir yoludur. Ya bağdaş kurarak yerde oturarak ya da her iki ayağı yerde olacak şekilde bir sandalyede başlayabilirsiniz. Derin nefes alın ve düşüncelerinizi temizleyerek zihninizdeki bir noktaya odaklanmaya çalışın.

Meditatif hareket, nefesinizi yavaşlatmanıza ve dikkatinizi külfetli düşüncelerden uzaklaştırmanıza yardımcı olacaktır. Uzun süre bir pozisyonda oturmaktan rahatsız olursanız, uzanarak veya sadece 5 dakika sürecek şekilde bile meditasyon yapabilirsiniz.

Masaj yaptırın

Düzenli masaj, stresi azaltmak için harika bir yoldur. Eğitimli bir terapistin masajı birçok durum için fayda sağlayabilir. Bir saatlik masaj, kasları ve eklemleri gevşetip, geçici ağrı kesici görevi görebilir.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ