Sağlıklı bir yaz geçirmek için öneriler

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Muhammed Keskin, yaz aylarında yaşanabilecek sağlık problemlerine karşı alınması gereken önlemleri anlattı.

Dopamin diyeti yerine hayatınızı sadeleştirin

Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, popülerleşen dopamin diyeti hakkında bilgiler verirken alternatif olabilecek önerilerde bulundu.

Sınav öncesi doğru beslenmeye dikkat

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Y. Birol Saygı, sınava hazırlanırken adayların yediklerinin ve içtiklerinin önemi hakkında bilgiler verdi.

Uzmanından sınav stresine iyi gelecek nefes egzersizi önerisi

Uzmanından sınav stresine iyi gelecek nefes egzersizi önerisi

Fizyoterapist Çağıl Ertürk, sınav öncesi ve sınav anında yapılacak basit nefes egzersizlerinin stresi ve kaygıyı azaltacağına dikkat çekti.

Pandemi sürecinden psikiyatrik hastalığı olanlar daha çok etkileniyor

Pandemi sürecinden psikiyatrik hastalığı olanlar daha çok etkileniyor

Uzm. Psk. Beldem Sekban Psikiyatrik hastalıklarda özellikle stresi yönetme becerisinde güçlükler ve sorunlar yaşanabileceğini söyledi.

Öfke sağlıklıdır; önemli olan onu kontrol edebilmek

Psikolog G. Tansu Ocak, öfkenin ne işe yaradığını, nasıl kontrol edilebileceğini, öfkeyle başa çıkmada atılabilecek adımları anlattı.

İnsan acıkmadan neden yemek yer?

Aç olmadan yemek yemenin ‘akılsız beslenme’ olduğunu belirten Prof. Dr. Y. Birol Saygı, konuyla ilgili bilgilendirmelerde bulunarak önemli tavsiyeler verdi.

Salgın bipolar bozuklukta atakları tetikleyebiliyor

Bipolar bozukluğun mevsim gidişli bir hastalık olduğunu belirten uzmanlar, özellikle bahar aylarında yani sonbahardan kışa girerken ya da ilkbahardan yaza girerken hastaların manik ya da depresif ataklar yaşayabileceğine dikkat çekiyor.

Hamilelikteki istismar bebeği etkiliyor

Hamilelik döneminde kadının yaşam kalitesi hem anne adayının hem de fetusun sağlığı açısından son derece önem taşıyor. Yapılan araştırmalar, gebelik süresince kadının yaşamış olduğu şiddetin, doğmamış çocuğunun hayatının geri kalanında olumsuz etkilerinin olabileceğini gözler önüne seriyor.

Salgında çocukların psikolojik dayanıklılığını artırmanın yolları

Her ebeveyn çocuğunun mutlu ve keyifli olmasını, hayal kırıklığı yaşamamasını ve üzülmemesini ister. Fakat içinden geçtiğimiz dönem de gösterdi ki, bazen yönetemediğimiz dış etkiler sadece çocukların değil her insanın psikolojik dayanıklılığını test ediyor...