Sosyal mesafe korunarak denize girilebilir

Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Tutku Taşkınoğlu koronavirüs tedbirleri kapsamında, "Kimseyle 2 ya da 3 metreden daha fazla yakınlaşmayacağınızı bilerek denize ya da havuza girebilirsiniz." dedi.

Koronavirüsün su yoluyla bulaşmasına dair bir kanıt yok. Buna rağmen koronavirüs olmuş bir kişinin havuz veya deniz kullanımı sırasında damlacıklarının suya geçmesi risk oluşturabilir.

Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Tutku Taşkınoğlu, virüs tehlikesinin bitmediğini, havuz ya da denize girmek için acele edilmemesi gerektiğini söyleyerek uyarılarda bulundu.

Sosyal mesafeyi koruyun

Havuzda veya denizde sosyal mesafenin mutlaka korunmasının altını çizen Dr. Taşkınoğlu, "Kimseyle 2 ya da 3 metreden daha fazla yakınlaşmayarak denize ya da havuza girilebilir. Virüsün tehlikesi bitmedi. Havuz hijyen açısından daha iyi olabilir. Çünkü içerisinde klor var ve klorun virüsleri öldürme ihtimali daha yüksek. Deniz tuzlu su olduğu için öldüreceğini zannediyoruz ancak denizdeki tuzlu su virüsü öldüremeyebilir aksine varlığını sürdürmesine sebep olabilir. Denizin şöyle bir avantajı olabilir; sizin sosyal mesafeyi çok daha kolay korumanızı sağlayabilir. Eğer çok istiyorsanız, havuz ilk temizlendiği anda ve boş olduğu zamanda tek başına girmeniz daha sağlıklı olacaktır." ifadelerini kullandı.

Yorumlar

YORUM YAZ