Sosyal medyada her bir davranışın tanımı olduğunu biliyor muydunuz?

Sosyal medya davranışlarının en popülerleri ise; Ghosting, Hauting, ve Orbiting'tir. 

Abone Ol 

Sıklıkla kullandığımız, hatta belki de vaktimizin çoğunu geçirdiğimiz sosyal medyanın da bir dili var aslında. Bizlerde bir çok davranışın ne anlama geldiğini buradan öğreniyoruz. Peki bu davranışlar nelerdir? Gelin birlikte inceleyelim

  Sosyal medyada ki bu davranışların birçok ismi var fakat en popüler olan davranışlar Ghosting, Hauting, ve Orbiting’tir. Siz de bunlara maruz kalıyorsanız, ilişkilerinize mesafe koymanın vakti gelmiş olabilir.

Gosting Nedir?

  Şu sıralar ‘Bana gosting uyguluyor’ cümlesini sıkça duyuyor olabilirsiniz. Peki nedir bu gosting? Hayaletten gelen bu tanım en sık karşılaşılan modern ilişki çeşididir. Flörtleştiğiniz kişi bir anda, sebepsiz yere  ortadan kayboluyor ve sizin ulaşma çabalarınıza karşılık vermiyorsa buna ‘gosting’ deniyor.  

Haunting Nedir?  

  Bir diğer terim ise hautingdir, adeta bir hayaletin aniden ortaya çıkıp sizi korkutması gibi size ‘ghosting yapan kişinin bir süre sonra ortaya çıkıp sosyal medyada hikayelerinizi izlemesi, fotoğraflarınızı beğenmesi davranışlarına ‘haunting’ denir.  

Orbiting Nedir?

  Orbiting, bu oldukça karışık olan ilişki türü ghosting ve hautingle bağlantılı. Kişinin sizinle iletişim kurmaması yani gosting uygulaması ama hayatınızdan tamamen çıkmaması anlamına gelir. Hautingten farklı olarak kişi mesajlarınızı görmüyor, cevap vermiyor, sizinle iletişime geçmiyor ama hala sürekli olarak hikayelerinizi izliyor ve fotoğraflarınızı beğeniyorsa orbiting yapıyor demektir.  

  Bu ilişki türleri sadece flört ya da sevgilinizle bağdaştırmayın. İkili arkadaşlıklarımızda bu durumu görmemiz mümkün. Mesela arkadaşımıza “Nasılsın?” demek yerine onu sürekli olarak attığı hikayelerden fotoğraflardan takip ediyorsak yani ‘stalklıyorsak’    bu durum tüm ilişkilerde deformasyona yol açabilir.  

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu