Sosyal izolasyon sırasında zihinsel ve duygusal sağlığınızı korumanın yolları

Sosyal izolasyon sırasında dinlenmeye, rahatlamaya çalışın ve kafanızdaki "evde kilitli kalma" kavramının anlamını değiştirerek bu süre zarfındaki hissettiğinizi geliştirin.

Sosyal izolasyon içinde yaşamak, kimseyle fiziksel temasta bulunmamak ve uzun süre içeride kalmak kolay değil. Bu değişime uyum sağlamak zor olabilir çünkü aniden 'bilinen normal'imizi frenler ve bizden 'yeni bir normal'e uymamızı ister.

Sosyal izolasyon hepimizden çok şey aldı; kişisel, sosyal, mesleki ve eğlence hayatımız. Artık hiçbir şey aynı değil. Yaşam çarkını yeniden icat etmek zorundaymışız gibi bir hissiyat kapladı herbirimizi.

İster çocuk, ister yetişkin olun, her birimiz kendi zorluklarımızı yaşıyoruz. Tüm dünyada ölen insanlar var. Ülkedeki enfekte vakaların sayısı artmaya devam ediyor ve tüm bunlar sosyal izolasyon sırasında kaygı ve endişelerimizi artırıyor.

Bunlar fiziksel ve zihinsel sağlığımıza büyük zararlar verebilir. Kafamızda dolaşan bir sürü cevapsız soru olabilir.

"Daha iyi olacak mı? Ne zaman hepsi bitecek? Ailem ve ben güvende olacak mıyım? Ya beni tanıyan biri veya ben etkilenirsem? Ya işimi kaybedersem? Ya asla işe gidemezsem? Her gün ölen insanlar var, yardım etmek için ne yapabilirim?..."

Bu sorular bizi üzebilir, çaresizlik ve umutsuzluk duygularını getirebilir. Şu an içinde bulunduğumuz zaman ve gelecek hakkında endişelenmek, uyku döngümüzü etkileyebilir ve duygusal tükenme ve yorgunluk hissiyatına yol açabilir. Bunu bizzat sosyal izolasyondayken aşmak zor olabilir, ancak tüm bunları daha iyi yarınlar için yaptığımızın farkında olmak önemlidir.

Duygusal sağlığı korumanın yolları

Duygusal sağlığımızı koruyabileceğimiz bazı yollar olabilir.

1. Aktif olarak rutin oluşturmak için adımlar atın. Hayatımıza normalliği getiren de budur. Yaşamın yolunda olduğunu ve her şeyin kontrolde olduğunu bize hatırlatır.

2. Kendinizi hastalık hakkında eğitin; nedeni, etkileri, belirtileri ve alınması gereken önlemler. Konu hakkında bilgili olmamız, duygusal olarak daha iyi ele almamızı sağlar.

3. Söylentilere veya sosyal medyadaki her habere inanmayın. Haberin kaynağını doğrulayın, güvenilir olduğundan emin olun.

4. Evde veya terasta egzersiz yapın, vücudunuzun harekete ihtiyacı var. Endorfin salınımı ruh halini olumlu tutacaktır. Orta düzeyde kardiyo veya aerobik egzersiz veya dans mükemmel seçeneklerdir.

5. Bağışıklığı güçlendiren sağlıklı uyku ve yeme alışkanlıklarını benimseyin.

6. Alkol, nikotin ve kafein tüketiminizi sınırlayın. Alkol ve sigarayı bırakmaya çalışın.

7. Zihninizi çevrenizdeki kaostan uzaklaştırmak ve rahat tutmak için yoga, meditasyon, derin nefes egzersizi yapın.

8. Video görüşmeleri yoluyla arkadaşlarınızla ve ailenizle bağlantıda kalın.

9. Dinlenin, rahatlayın, iyileşin.

Kafanızdaki evde kilitlenmenin anlamını değiştirin. Algınız, duygusal durumunuzu etkileyecektir. Bunu hızlı ve kaos halindeki bir hayatın, yavaşlamak için bir fırsatı olarak düşünün. Belki de doğanın bizi uyandırma çağrısı bu...

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ