Sonsuz büyüleyici siyah sincaplarla tanışın

Bir genetik mutasyonla siyah renk kazanan ve oldukça nadir görülen siyah sincaplar, büyüleyici görüntüleriyle dikkat çekiyor.

Araştırmacılar, sincapların koyu renkli kürk geliştirmelerine neden olan ve onlara hastalıklara ve genel olarak hayatta kalma şansına daha fazla bağışıklık kazandırabilen ilginç bir genetik mutasyon keşfetti. Tamamen büyüleyici göründüklerinden bahsetmiyoruz bile!

Çok uzun zaman önce, insanlar parklarda ve ormanlarda siyah sincapların fark etmeye ve fotoğraflarını paylaşmaya başladılar. Bazıları ilk başta anlam veremese de, çoğu kişi kırmızı sincaplara ne olduğunu merak ediyordu.

siyah sincaplar

Mutasyona uğramış gri sincap

Siyah sincaplar sonunda bilim adamları tarafından fark edildi ve Anglia Ruskin Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre, siyah sincapların gri sincap ve kırmızı sincap eşleşmesinden oluşan bir genetik farklılıkla elde edildiği saptandı. Yani siyah sincap, mutasyona uğramış gri bir sincaptır.

Siyah sincap, aslında kusurlu bir pigmentasyon geni olan, kürkünü koyu bir renge dönüştüren gri bir sincaptır.

siyah sincaplar

Siyah kürkün artıları var

Endişelenecek bir şey yok. Siyah renk, sincaplar için tehdit oluşturmuyor. Tam tersi! Siyah kürk, örneğin daha soğuk bölgelerde yaşayan sincaplarda olduğu gibi bu tüylü kemirgenlere birkaç avantaj sağlayabilir. Siyah rengin daha fazla ısıyı emdiği ve tuttuğu bilinmektedir ve ayrıca şahinler ve tilkiler gibi yırtıcılardan saklanmaya yardımcı olur.

Ayrıca, Liverpool Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre, siyah sincaplar, kırmızı ve gri sincaplara karşı daha dirençlidir ve İngiltere'nin çoğu bölgesinde soyu tükenmiş kırmızı sincapların aksine, herhangi bir virüs taşıdıklarında bile daha yüksek hayatta kalma şansına sahiptir. Bu nedenle, bu genetik mutasyon onları hastalıklara karşı daha dirençli hale getirebilir.

siyah sincaplar

Daha fazla yavru sahibi olmalarına yardımcı olabilir

Araştırmacılar siyah sincapların daha fazla testosterona sahip olduğunu ve dişi sincaplar için daha çekici olabileceğini düşünüyorlar. Siyah sincaplar yiyecek bulma ve daha fazla üreme konusunda biraz daha iyi olabilir.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ