Sonbaharda Türkiye'de gezilecek 10 yer

İşte sonbaharın muhteşem renkleriyle bezenmiş göz alıcı yerler...

Yaz bitti, yağmurun, aşkın, kızıla dönen yaprakların, romantizmin mevsimi sonbaharda seyahat planlarınızı yaptınız mı?

Eğer küçük kaçamaklar yapmak istiyorsanız sonbaharın tadını buralarda çıkarmanın tam zamanı.

İşte sonbaharda Türkiye'de gezilecek 10 yer:

Kapadokya

60 milyon yıl önce volkanik dağların lav püskürtmesi sonucu oluşan bu mükemmel doğa harikası sonbaharda gezilebilecek yerler arasında en çok tercih edilenler arasında yer alıyor. Peribacalarının büyüsü ve balon turunun mucizevi manzarası insanı sarhoş edecek derece etkiliyor.

Her yıl dünyanın dört bir yanından gelen yüz binlerce ziyaretçinin yanı sıra ülkemizde de büyük ilgi görüyor. Bu cennet şehir Nevşehir'de de konaklamak için çok sayıda otel ve pansiyon yer alıyor.

Yedigöller

Türkiye'nin en çok tercih edilen bir diğer sonbahar rotası da Yedigöller. Yedigöller'e Yedigöller denmesinin sebebi havza kayan kütlelerin vadilerin önlerini kapatması sonucu oluşan kuzeyden güneye 1500 m. mesafede sıralanmış 7 gölden oluşmasıdır.

Bolu'nun uğrak mekânı Yedigöller, son zamanlarda dizi ve film yapımcıları tarafından ilgi odağı olarak görülüyor. Dizi ve filmlerin çekilmesi ile turistler bölgeyi araştırıp ziyaret ediyor. Geçtiğimiz sene bölgeyi 63 bin kişinin ziyaret ettiği biliniyor.

Nemrut Dağı

Türkiye'nin en bilinen yüksek dağlarından biri olan Nemrut Dağı Adıyaman'da bulunmakla birlikte deniz seviyesinin 2.150 m yükseğindedir. Gündoğumu ve günbatımının mükemmel manzarası karşısında büyülenmemek mümkün değil.

Yarı pasif yanardağ olarak bilinen Nemrut Dağı'nın efsanevi hikâyeleri ziyaret etmeden önce okunmalı ki gidildiğinde daha anlamlı bir gezi olabilsin. Nemrut Dağı aynı zamanda UNESCO Dünya Kültür Mirasları arasında yer almaktadır.

Safranbolu

Safranbolu, Türkiye'nin gözde turistlik mekânlarından biridir. Köy evleri, köy kahvaltısı ve tarihi mekânlarıyla Safranbolu'yu geçtiğimiz kurban bayramında yerli ve yabancı 60 bin turist ziyaret etti.

Sonbaharda gidilecek en iyi yerler arasında ön sıralarda yer alan Safranbolu, sizi bir dizi setinde hissettirecek. Aynı zamanda Safranbolu, 1994 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alındı.

Fethiye

Fethiye, Muğla'nın en turistlik ilçesidir. Mavisiyle, yeşiliyle ve ferah havasıyla 2013 yılında Fethiye'yi 68 bin kişi ziyaret etmiştir.

Fethiye'nin en bilindik turistlik bölgesi ise Kayaköy'dür. 5 bin yıllık bir geçmişe dayanan Kayaköy, her biri 50 metrekareden büyük olmayan, manzara ve ışık açısından birbirinin önünü kapatmayan, genellikle alt katları kiler görünümünde ikişer katlı ve girişte çatıdaki yağmur sularının toplandığı zemin altı sarnıçların olduğu 3 bin 500'e yakın taş ev bulunuyor. Sonbahar rotalarından biri olan Fethiye her yıl ekonomik açıdan büyük gelir elde ediyor.

Ağva

Sonbaharda bisiklet tutkunlarının en sevdiği mekân olan Ağva, dinlenmek ve rahatlamak için gidilebilecek yerler arasında. Ağva geçmişten bugüne Hititler, Frigler, Romalılar ve Osmanlılar gibi birçok topluma ev sahipliği yapmıştır.

M.Ö. 7.yüzyıla dayanan tarihi ile geçmişin kalıntılarını Ağva'da ve çevre köylerde görmek mümkün. İstanbul'un Şile ilçesine bağlı olan Ağva, şehre yakın olmasından dolayı hafta sonu diğer günlere nazaran daha fazla ziyaretçi ağırlıyor.

Bozcaada

Sonbahar yapraklarının döküldüğü en güzel yerler arasında yer alan Bozcaada, gün batımını izlemek için en uygun yerler arasında yer alıyor.

Denizinin güzelliği ve özgün dokusu sayesinde ada, bir cazibe merkezine dönüşmektedir. Aynı zamanda Bozcaada Türkiye'nin en büyük 3. adasıdır.

Trabzon

Serin ve temiz havanın yanı sıra yağmurun da tadını sonuna kadar çıkarabilecek en iyi Doğu Karadeniz illerinden biridir.

Sonbaharda bir başka güzel olan Trabzon'un ünlü Sümela Manastırı'nı gidip de görmemek olmaz. Size çok zevkli bir seyahat yaşattıracak Trabzon, yöresel yemekleriyle de ünlüdür.

Kaz Dağları

Tanrı dağı olarak bilinen dağın tertemiz havası ve doğanın sonuna kadar yaşandığı Kaz Dağları yürüyüş tutkunları için sonbaharda gidilecek en iyi rotalardan biri.

Kaz Dağları ve çevresinde anlatılan hikâyeler ve çeşit çeşit inanışların temelinde miras olarak bir sonraki nesle kalmış bir kültürün varlığını hissedilir.

Assos

Bölge arkeolojik yerleşimi ve mavi bayraklı deniziyle olduğu kadar, Kaz Dağları ekosistemi, kırsal yaşam kültürü ve taş mimarisinin özgün örnekleri ile de dikkat çekiyor.

İstanbul'a yaklaşık 400 kilometre uzaklıkta bulunan Assos, sonbahar mevsiminde tatil yapmak için oldukça ideal.

Yorumlar

YORUM YAZ