Sonbahar alerjisi belirtilerini yatıştıracak 4 kolay ipucu

Sebepsiz olarak burnunuzu çekiyor ve hapşırıyorsanız, Eylül ve Ekim aylarında zirveye çıkan sonbahar alerjisi belirtilerini yaşıyorsunuz demektir. Sonbahar alerjisi belirtilerini yatıştıracak 4 kolay ipucunu sizler için derledik...

Son zamanlarda burnunuzu çekiyor ve hapşırıyorsanız, Eylül ve Ekim aylarında zirveye çıkan ve sonbahar alerjisi semptomlarını artıran poleni suçlayabilirsiniz. Neyse ki uzmanlar rahatlamanın kolay olduğunu söylüyor.

Öksürüğe karşı bal kullanın

Bırakmayan kuru bir öksürük için 1 su bardağı kadar suya 1 çay kaşığı bal ekleyip yudumlayabilirsiniz. Veya hazır kahve ve 2 çay kaşığı çiğ bal karışımı yapabilirsiniz. Bir araştırmaya göre, bu tatlı karışımı bir hafta boyunca günde üç kez içen kadınlar, sonbahar alerjisi öksürüğünün yüzde 93 oranında azaldığını bildirdiler. Hem kahve hem de bal, tahriş olmuş boğazın iyileşmesini hızlandıran bileşikler içerir.

Tıkalı burnunuzu gezintiyle açın

Doğada 5 dakikalık hızlı bir yürüyüş yapın ve sinüslerinizi açacak ve bir doz ilaç almışsınız gibi sinüs drenajını etkili bir şekilde iyileştireceksiniz. Hızlı gezintiler, tıkanıklığı gidermek için şişmiş mukoza zarlarını küçülten bir hormon olan adrenalin üretimini artırır.

Boğaz ağrısına karşı renkli meyve ve sebzeler

Renkli (turuncu, kırmızı, sarı vs) meyve ve sebzelerdeki karotenoidler, sinüslerinizi ve solunum yollarınızı kaplayan dokular tarafından emilir ve boğazınızı ağrıtan irritanları bloke eder.

Kaşınan gözlere çam kabuğu özü

Vücudunuz, polenleri dışarı atmaya çalışırken tüm engelleri kaldırır, bu da sulu, kaşıntılı gözlere neden olur. Çam kabuğu özü (Pycnogenol) günlük bağışıklık hücrelerini kaplar ve göz tahrişini yüzde 35 oranında azaltabilir.

Not: Kullanmadan önce bir sağlık profesyoneline danışın.

Bonus İpucu: Polenler 10:00 - 15:00 arasında zirveye ulaşır, bu nedenle gün içinde daha erken veya daha geç dışarı çıkmak, alerjen yükünü önlemenize yardımcı olur

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ