Son gıda trendi Chia tohumunun 10 faydası

Son yılların popüler besini Chia tohumunun sağlığa bir çok faydası bulunuyor.

Chia tohumu son yıllarda popüler hale geldi. Peki neredeyse her türlü yiyeceğe katılan ve süper gıda olarak nitelendirilen chia tohumu neye iyi geliyor, sağlığa gerçekten yararlı mı? İşe meşhur chia tohumunun 10 faydası.

1. Diyabetle mücadele eder

Chia tohumlarının sindirimi yavaşlatma özelliği bulunuyor. Bu nedenle de tip 2 diyabeti için doğal bir tedavi olup olmadığını belirlemek için çalışmalar yapılıyor. Ayrıca chia tohumu sıvıyla birlikte tüketildiğinde kan şekerinin düşmesini engelliyor.

2. Sindirim sistemini düzenler

Chia tohumları yüksek oranda lif içerir. Bu nedenle sindirim sistemi için süper bir gıdadır. Buna ek olarak, kabızlık için doğal bir çaredir. İltihaplanmayı azaltmaya ve kolestrolü düşük tutmaya yardımcı olur. Sadece 28 gram chia tohumu, yetişkinler için günlük gerekli lif alımının yaklaşık üçte birini sağlar.

3. Kilo verdirir

Bu tohumlar küçücük olabilir, ancak mucizevi bir şekilde uzun süre tok hissettirirler. İştahı düzenler, ruh hali ve uyku dizeninde olumlu etkileri vardır.

4. Sağlıklı dişler ve kemikler

Chia tohumlarında bulunan kalsiyum, kemikleri ve dişleri güçlendirir. Tek bir porsiyon chia tohumu, tavsiye edilen günlük kalsiyum alımının % 18'ini sağlayabilir.

5. Yumurta yerine tüketilebilir

Chia tohumları sıvıyla birleştiğinde jelatinimsi bir form alırlar. Özellikle veganlar veya yumurta alerjisi olanlar için tok tutan alternatif bir yiyecektir. Bir yemek kaşığı chia tohmunu üç çorba kaşığı su ile karıştırın ve on beş dakika bekletin. Sonucu göreceksiniz.

6. Glutensizdir

Gluten intoleransı 21. yüzyıl toplumunda artan bir sorun haline gelmektedir. Chia tohumları, glütensizdir ve tahılların dokusunu ve faydalarını sağlar.

7. Protein kaynağıdır

Chia tohumları, kötü kolesterolden yoksun olarak yüksek bir protein seviyesi içerir. Bir porsiyon chia tohumu, günlük protein gereksiniminin kabaca% 10'unu içerir.

8. Hastalıkları önler

Chia tohumu, içerisindeki antioksidanlar sayesinde kanser ve kalp hastalığını önlemeye yardımcı olur. Cildinizin genç ve sağlıklı görünmesini sağlar. Yüksek antioksidan alan insanlarda, pankreas kanseri gelişimi olasılığı yaklaşık% 40 daha azdır ve kalp krizi riski % 29 oranında düşüktür.

9. Kalp dostudur

Chia tohumları kalbinizi sağlıklı tutar. Bu süper gıda, yüksek antioksidan oranı nedeniyle kan basıncı için inanılmaz faydalıdır. Sık tüketildiğine yüksek tansiyon riski % 46 oranında azalır.

10. Beyne iyi gelir

Chia tohumları ayrıca sağlıklı bir dozda omega-3 yağ asitleri içerir. Bu da beynin işlevselliğini ve genel sağlığını destekler. Aynı zamanda bir anti-inflamatuar olarak çalışır ve depresyon, şeker hastalığı, obezite ve artrit ile mücadele etmeye yardımcı olur.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ