Sömestr tatili size de çocuğunuza da eziyet olmasın

Ailelerin sömestr tatilinde çocuklarına göstereceği bazı tutum ve davranışlar çocuğun benlik gelişiminde olumsuz etkilere yol açabilir.

Karneler alındı ve beklenen tatil başladı. Karneler bazı çocukların ve ailelerin yüzlerini güldürse de bazılarının aldığı başarısız notlar stres, kaygı ve üzüntüye yol açtı. Karne döneminin tüm çocuklar için sıkıntılı bir dönem olduğunu söyleyen Psikolog Hümeyra Şahin ailelerin sömestr tatilinde çocuklarına göstereceği bazı tutum ve davranışların çocuğun benlik gelişiminde olumsuz etkilere yol açabileceğine dikkat çekerek, ailelere keyifli ve sağlıklı bir sömestr tatili için önerilerde bulunuyor.

Çocuğunuzu okulda yeni döneme tatildeyken hazırlayın

Ebeveynler elbette çocukları için her zaman en iyiyi ister ve bunun için çabalar. Ancak Psikolog Hümeyra Şahin, çocukların düşünebilen, akıl yürütebilen ve düşündüklerini ifade edebilen bireyler olduklarına dikkat çekiyor ve istek, talep ve önerileri karşılıklı dile getirmenin ve açıkça konuşmanın hem çocuğun gelişimi hem de ebeveynin farketmeden yaptığı hataları anlaması açısından önemli olduğunu belirtiyor. Peki, sömestr tatilinde ne yapmalı? İşte, Psikolog Hümeyra Şahin'in ebeveynlere önerileri:

- Çocuğunuz stresli ve uzun bir maratondan çıktı. Ona rahatlamasi için fırsat verin ki, bahar dönemi için derslere daha ilgisiz ve eğlenceye aç bir ruha sahip olmasın.

- Araya giren tatil dönemi nedeniyle uyku düzeni bozulan çocukların uyku problemleri, okul başlayınca da devam edebilir. Bu yüzden okul dönemi içerisinde hangi saatlerde uyuyorlarsa yine o saatte uyumalarına özen gösterin.

- Ders çalışmalarını sağlamak için çocuğunuza yasaklar getirmeyin! TV, bilgisayar, telefon ve oyunlar için günde belirli saatler aralığında ona izin verin. Hem sizi hem de çocuğunuzu tatmin edebilecek programlar hazırlayın. Bunu birlikte yapın ki, çocuğunuz önemsendiğini ve onu dikkate aldığınızı farketsin.

- Tatil dönemi içerisinde ailece yapılan seyahatler, birlikte yapılan aktiviteler çocuğunuzun gelişimi ve ruh sağlığı açısından son derece önemlidir.
Tatil zamanında mental, fiziksel ve zihinsel olarak dinlenmek ve yenilenmek; yeni bir döneme daha enerjik ve zinde başIamak için gereklidir.

- Çocugunuz tatilde bir önceki dönemde öğrendiklerini unutabilir. Bu sebeple ögretmenleri "ev odevi" verir. Amaç, bilgilerin unutulmaması ve derslerin düzenli olarak tekrarlanması sağlanarak, bilgileri kalıcı hale getirmektir. Ancak, bunun için uzun saatler yerine kısa ve düzenli bir program uygulanırsa hem çocuğunuz sıkılmadan ders çalışır hem de onda izleniyorum hissini yaratarak "güven" hissinin oluşmasını sağlarsınız.

Yorumlar

YORUM YAZ