Soğuk havalarda hasta olmamanın yolları

İşte hastalıklara meydan okumanızı ve soğuk havanın tadını çıkarmanızı sağlayacak tüyolar.

Malumunuz kış aylarındayız. Havalar da bazen çok soğuk bazense tahminlerin üzerinde seyrediyor. Hal böyleyken hastalıklar da yakamızı bir türlü bırakmıyor. Size harika bir haberimiz var. Soğuk havalarda bile sağlıklı kalmak ve hastalanmamak için yapmanız gereken tek şey bazı alışkanlıkları bırakmak. İşte hastalıklara meydan okumanızı ve soğuk havanın tadını çıkarmanızı sağlayacak tüyolar.

Burun damlalarını dışarı çıkmadan önce kullanmayın

Soğuk hava, burun pasajlarını daraltır. Eğer dışarı çıkmadan önce burun damlası kullanırsanız zararlı mikroorganizmalara karşı savunmayı engellersiniz. Bu nedenle dışarı çıkmadan önce burnu iyice temizlemek daha iyi bir yoldur.

Ağzınızdan nefes almayın

Ağzınızdan nefes aldığınızda havayı ısıtamayacağınız gibi virüslere de açık hale gelirsiniz. Bunu önlemek için burnunuzdan yavaş ve derin nefes alın.

Burun ve ağzınızı atkıyla örtmeyin

Soğuk havalarda, nefes alırken soluduğumuz su buharı, atkınıza değdiğinde buza dönüşür ve sizi daha çok üşütür. Bu hem cildinizi tahriş eder hem de bronşite neden olabilir. Eğer gerçekten ihtiyacınız olacaksa yüzünüzü koruyun ancak burnunuzu kapatmayın.

Dar kıyafetler giymeyin

Aşırı sıkı kıyafetler ve ayakkabılar, soğuk havalarda daha hızlı üşünmesine neden olur. Normal bolluktaki kıyafetleri seçerseniz, teniniz ve giysiniz arasında kalan hava ısınızı korumanıza yardımcı olur.

Dışarı çıkmadan 30 dakika önce sıcak içecekleri bırakın

Sıcak çay, kan dolaşımını arttırır ve vücudun savunma mekanizmalarını geliştirir. Ancak aynı zamanda kan damarlarını genişletir. Bu, soğuk havaya çıktığınızda, vücudunuzun daha hızlı ısı kaybetmesine neden olur. Bu nedenle sıcak değil normal ısıda su tüketin.

Açken soğuk havaya çıkmayın

Vücut ısı üretmek için enerjiye ihtiyaç duyar. Dışarı çıkarken muhakkak aperatif bir şeyler atıştırın.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ
Doğrulama kodunu yandaki kutuya giriniz :