Soğuk havalarda cildi korumanın yolları

Soğuk ve sert havalara karşı alacağınız basit önlemler cildinizi korumaya yardımcı olacaktır.

Hem soğuk hava şartları, hem girip çıktığınız ortamların sıcaklık derecelerinin değişiklik göstermesi hem de yaz mevsimine nazaran su içme alışkanlığınızın azalması nedeniyle en değerli giysiniz olan cildiniz susuz yani nemsiz kalır. Bu sebeple de kuruma eylemi gösterir.

Cilt sağlığını korumanın yolu, soğuktan sakınmanın yanı sıra düzenli bakım ve doğru beslenmeden geçer. Ancak soğuk havalarda cildi korumaya daha fazla özen göstermek gerekebilir.

İşte cildinizi soğuk havalardan korumanın yolları...

- Her sabah yüzünüzü yıkadıktan sonra uygun nemlendirici sürün. Kışın daha fazla nemlendiriciye ihtiyaç duyabileceğinizi gözardı etmeyin.

- Yıkanırken kurutmayan sabunlar, saçınız çok kuruysa yağ içeren şampuanlar kullanın.

- Her banyo sonrası, cildiniz çok kurumadan vücudunuzun her yerini nemlendirin.

- Bol su için.

- Biotin, çinko, folik asit, omega 3 yağ asitleri bakımından zengin beslenin.

- Haftada 1-2 kez, yüzü tahriş etmeyen, ölü derilerin atılmasına da yardımcı peeling (soyucu) jeller kullanın. Bunların vücut için olanları hem cildin ölü derilerini temizler hem kıl köklerindeki keratin tıkaçları ortadan kaldırır. Bu kıl dönmelerini ve batık kıl oluşumlarını da önler.

- Hava şartlarına uygun giysiler seçin. Soğuklarda, çok kalın giymek yerine, ince ama kat kat giysileri tercih edin. Terleten sentetik giysiler, mantar hastalıkları riskini artırır.

- Haftada 1-2 kez, yüzü tahriş etmeyen, ölü derilerin atılmasına da yardımcı peeling (soyucu) jeller kullanın. Bunların vücut için olanları hem cildin ölü derilerini temizler hem kıl köklerindeki keratin tıkaçları ortadan kaldırır. Bu kıl dönmelerini ve batık kıl oluşumlarını da önler.

Bunlardan sakının!

Kışın daha depresif olduğumuz, iştahımızın arttığı kesin. Ancak her kışı yaz takip ediyor. Fazlalıklar, ihmal edilenler birkaç ay sonra göze batacaktır.

Kışın:

- Aşırı kalorili ve ağır yiyeceklerden,

- Nemlendiricisiz sokağa çıkmaktan,

- Susuz kalmaktan,

- Soğuk ve rüzgardan,

- Yıkanmayı geciktirmekten,

- Dudaklarınızı bakımsız bırakmaktan,

- Ellerinizi kremsiz ve eldivensiz bırakmaktan sakının.

Dudaklara bariyer

Vücutta soğuktan, rüzgardan, ayazdan en fazla etkilenen yer, dudaklar. Dudakları yıpranmaya karşı korumak şart. Bu sadece görünüm için değil, çatlakların yol açtığı ağrıların önlenmesi için de gerekiyor.

- Kayak pistinde ve sokağa çıkarken içinde SPF bulunan koruyucu kullanmayı ihmal etmeyin.

- Çatlayan dudakları toparlayan özel ürünlerden destek alın. Bunların üstüne de ruj sürebilirsiniz.

- Dudaklardaki kan dolaşımını hızlandırmak için esmer şekerle dudak kremini karıştırıp dudaklarınıza sürün. Sonra ılık suyla ıslatılmış çok yumuşak bir diş fırçasıyla hafifçe ovun ve durulayın.

- Pudra oranı fazla, uzun süre kalıcı rujları dikkatli kullanın.

Yorumlar

YORUM YAZ