Soğuk suya atlamak çok tehlikeli olabilir!

Sıcak günlerde vücudumuz soğumaya can atar. En yakındaki yüzülebilen göle veya yüzme havuzuna gitmekten ve serinletici suya atlamaktan daha iyi ne olabilir? Ancak kulağa cazip gelen bazı durumlarda ölümcül bile olabilir. Soğuk şokunu neden hafife almamamız gerektiğini ve kendinizi bundan nasıl koruyacağınızı buradan öğrenebilirsiniz.

Abone Ol 

Kim sıcak bir günde serinlemek ve en yakın göle atlamak istemez ki? Ancak sıcak hava sıcaklıkları bize yanlış bir güvenlik duygusu verebilir. Çünkü 16 derecelik bir su sıcaklığı kulağa çok soğuk gelmese bile, özellikle vücut buna hazır değilse ölümcül olabilir. Sözde soğuk şoku nadirdir, ancak daha sıcak aylarda daha olasıdır. Çünkü: Vücudumuzla su arasındaki sıcaklık farkı ne kadar büyük olursa, o kadar tehlikeli olur.

Soğuk şoku sırasında ne olur?

Suya ısınmış bir bedenle atlarsak aynı anda iki şey olur: Tamamen suya daldırılarak kalp atışımız yavaşlar ve dalış refleksi denilen şey gerçekleşir . Bu koruyucu mekanizma akciğer solunumu yapan tüm canlılarda gözlemlenebilir: Ağzımızı ve burnumuzu suya soktuğumuz anda kalp atışımızı yavaşlatır ve hayati organlara oksijen tüketimini azaltır.

Ancak aynı zamanda soğuk , nabzın hızlanmasına neden olur . Bu iki refleks aynı anda ortaya çıkarsa, kalbimiz karışır ve sonuç kardiyak aritmilerdir. En kötü durumda, bu iki dakika içinde bile ölüme yol açabilir .

Ayrıca, cildin soğuk su ile aniden soğuması, istemsiz bir şekilde hava solumasına neden olur . Solunum kontrolsüz bir şekilde değişerek yüzücüde ani panik ve strese neden olabilir. Tüm bu faktörler, suyun doğrudan akciğerlere solunma olasılığını artırır. Büyük miktarlarda, bu anında boğulmaya yol açar.

Soğuk şokundan bu şekilde kaçınırsınız

Vücudunuzun alışık olmadığı herhangi bir su sıcaklığı sizin için risk oluşturur, bu nedenle suyun içinde veya yakınında olmayı planlıyorsanız, vücudunuzu yavaş yavaş sıcaklığa alıştırmanız önemlidir . Bu nedenle önce sığ suda kalın ve adım adım ilerleyin. Deneyimli su sporları meraklıları veya tekneciler bile koşullara hazırlanmayı ve kontrastlı duşlarla kendilerini şartlandırmayı bilirler.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu