Soğuk duş almanız için 3 neden

Çoğu insan sıcak duşları soğuk olanlara tercih eder. Ancak soğuk suyun faydaları çoktur. İşte daha sık soğuk duş almanın üç neden...

Abone Ol 

1. Bağışıklık sisteminin güçlendirir

Soğuk duş almanın bilinmeyen 10 faydası

Bilimsel çalışmalar , buz gibi soğuk bir duşun bağışıklık sisteminizi güçlendirebileceğini ve sizi hastalıklara karşı daha dirençli hale getirebileceğini göstermiştir. Bir araştırma, 30 gün boyunca düzenli olarak soğuk duş alan yetişkinlerin, kontrol grubuna kıyasla yüzde 29 daha az hastalık yaşadığını buldu. Araştırmacılar, soğuk bir duşun vücuttaki mikropları yok etmekten sorumlu olan beyaz kan hücrelerinin sayısını artırdığına vurgu yapıyorlar.

2. Kan dolaşımını geliştirir

Duş Almak Orucu Bozar mı: Oruçluyken Banyo Yapılır mı? - Yemek.com

Düzenli olarak soğuk suyla duş almak damarlardaki kanın daha hızlı dolaşmasına neden olur. Bunun nedeni, doğal vücut sıcaklığımızdan daha soğuk olan suyun kılcal damarların kasılmasına neden olmasıdır. Vücut bu şekilde çekirdek sıcaklığını korumaya ve ısı kaybını önlemeye çalışır. Soğuk sudan sonra, artan kan taşıma ile cildi ısıtmak için kan damarları tekrar genişler. Bu sayede oksijen ve besinler vücutta daha iyi taşınabilir.

3. Daha iyi uyku sağlar

Uyumak İçin İdeal Oda Sıcaklığı Kaç Derece Olmalı? - Viscotex Visco  Yastıklar

Soğuk bir duş da daha iyi uyumamıza yardımcı olabilir. İnsan vücudu, gece uyumadan önce çekirdek vücut sıcaklığında doğal bir düşüş yaşar. Yatmadan önce soğuk bir duş almak vücudunuza yatma zamanının geldiğini gösterir. Böylece soğuk su, sıcaklığı düşürme ve vücudunuzu uyku moduna geçirme sürecini başlatmanıza yardımcı olur.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu