Soğuk bir duşun cildiniz için yapabileceği 5 harika şey

Soğuk bir duş almanın enerji seviyelerini artırmaktan daha kolay uyanmaya kadar birçok yararı olduğunu biliyoruz. Peki, cildiniz için yapabileceklerinden haberdar mısınız?

Soğuk duşların bize enerji verebileceğini ve sabahları uyanmamıza yardımcı olabileceğini biliyoruz. Ancak soğuk duş almanın birçok güzellik faydası da vardır. Soğuk veya hafif soğuk suyla kısa duşlar almak, cildiniz üzerinde inanılmaz bir etkiye sahip olabilecek kolay bir güzellik numarasıdır.

İşte soğuk bir duşun cildiniz için yapabileceği 5 harika şey.

Cildinize sağlıklı bir ışıltı verir

Soğuk duş, kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur. Yüzünüz için bu taze ve ışıltılı bir görünüm anlamına gelebilir. İyi haber şu ki, cildinizi daha parlak hale getirmek için çok uzun süre soğukta kalmanıza gerek yok. Hafif soğuk veya hatta ılık suda duş almak onu beslemek için yeterlidir.

Cildin yaşlanmasını önler

Günlük soğuk duş alma alışkanlığı cildinizin daha uzun süre genç kalmasına yardımcı olur. Soğuk su sinir sisteminizi harekete geçirir ve vücudunuz stresle savaşan hormonları ve beyin kimyasallarını serbest bırakır. Araştırmalar, psikolojik stresin cildin yaşlanması üzerinde doğrudan etkisi olduğunu ve vücuttaki birçok sistemi etkilediğini gösteriyor.

Strese bağlı cilt rahatsızlıklarını önler

Soğuk duş, beyne çok büyük miktarda elektriksel uyarı gönderir ve "mutluluk hormonları" veya endorfin salınımını uyarır. Bu kimyasallar vücut tarafından salındığında, stres seviyeniz düşer ve akne, sedef hastalığı ve dermatit gibi bir dizi cilt problemi yaşama riskiniz azalır.

Gözenekleri sıkılaştırır

Sıcak su, cilt üzerindeki gözenekleri bazı durumlarda büzüştürebilir. Soğuk su ise özellikle yüzünüze canlılık kazandırır ve cildinizin parlaklığını artırır. Soğuk su kan damarlarının sıkışmasına neden olabileceğinden, yüz daha az kabarık veya kırmızı görünebilir.

Bazı cilt rahatsızlıklarını önler

Sıcak duşlar cildi alevlendirerek kızarıklık, kaşıntı ve hatta soyulmaya neden olabilirken, soğuk su tam tersini yapar. Kaşıntılı deriden muzdarip olanlar için, soğuk duşlar kaşınma hissinin üstesinden gelmenize yardımcı olabilir . Bir araştırmaya göre cildi, soğuk duş alarak soğutmak sedef hastalığının neden olduğu yoğun kaşıntıyı azaltmaya da yardımcı oluyor.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ