Soğuk algınlığına doğal tedavi: Ekinezya

İltihabı azaltmak ve bağışıklığı güçlendirmek için geleneksel ve tamamlayıcı tıpta uzun zamandır kullanılan ekinezya bitkisinin soğuk algınlığı tedavisinde kullanımını Diyetisyen Serkan Sıtkı Şahin paylaştı.

Ekinezya (Echinacea), papatyagiller (Asteraceae) ailesine ait çiçekli bir bitkidir. Ekinezyanın yaprakları ve kökleri uzun süredir geleneksel ve tamamlayıcı tıpta iltihabı azaltmak ve bağışıklığı güçlendirmek için kullanılmıştır. Tıkanıklık, hapşırma ve sinüzit gibi soğuk algınlığı ve grip belirtilerini azaltmak için kullanılmaktadır.

Soğuk algınlığı tedavisinde ekinezya kullanılmasının etkisine ve güvenirliliğine gelin birlikte bakalım...

Nasıl kullanılır

Ekinezya güçlü tedavi edici özelliklere sahip bir bitkidir. Bazı araştırmalar soğuk algınlığını tedavi edebileceğini ve önleyebileceğini gösterse de, kesin bir sonuç için daha fazla araştırmaya ihityaç vardır. Ancak ekinezyayı deneyip, yararlı bulursanız doğal tedavi rutininize harika bir katkı olabilir.

Ekinezyayı birçok yerden satın alabilirsiniz. Ekinezya özü için resmi olarak önerilen hiçbir dozaj yoktur. Genel olarak araştırmalar, 4 ay boyunca günlük 450–4,000 mg dozlarının etkilerini değerlendirmiştir. Birçok besin takviyesi ve multivitamin kapsüller, ekinezya kökü içerir ve genellikle C vitamini gibi diğer bileşenlerle birleştirilir. 1 bardak başına 1.000 mg kadar kök içeren ekinezya çayı da mevcuttur.

Hangisini seçtiğinize bakılmaksızın, düşük bir dozla başlamak ve vücudunuzun vereceği tepkiyi değerlendirmek en iyisidir. Herhangi bir olumsuz yan etki fark ederseniz, kullanmayı bırakın ve sağlık uzmanınıza danışın. Bir takviye satın alırken, bağımsız bir üçüncü tarafça test edilmiş ürünleri arayın.

Olası yan etkiler

Ekinezya, belirtildiği gibi kullanıldığında genellikle güvenli kabul edilir. Ancak mide ağrısı, bulantı, deride döküntü, solunum zorluğu ve ciltte şişmeler de dahil olmak üzere çeşitli yan etkiler gösterebilir.

Araştırmalar ekinezya bitkisinin hamile ve emziren anneler tarafından güvenle kullanılabileceğini göstermektedir, ancak sağlık uzmanına danışmadan kullanılmamalıdır. Ekinezya, çocuklarda deride döküntü riskinde artışa neden olabilir, bu yüzden 12 yaşın altındaki çocuklarda sık kullanılması önerilmemektedir. Ayrıca, altta yatan herhangi bir sağlık durumunuz varsa veya herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, ekinezyayı kullanmadan önce sağlık uzmanınıza danışmanız en iyisidir.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ