Soğuk algınlığı ve grip arasındaki fark

Soğuk havanın etkisiyle de soğuk algınlığı ve grip çoğalmaya başladı. Vücudunuzda görülen belirtilere göre soğuk algınlığı ve grip arasındaki farklar...

Havaların soğumasıyla öksürük, halsizlik, ateş gibi belirtiler kendini gösteriyor. Fakat bu belirtileri grip ve soğuk algınlığıyla karıştırmak kolay olabiliyor. Bu yüksek riskli dönemde doktora görünmek en garanti sonucu verir. Grip ve soğuk algınlığı arasındaki farklar.

Septomların başlangıcı

Soğuk algınlığı: Burun akıntısı veya ağır öksürük gibi belirtilerin ortaya çıkması birkaç gün sürebilir. Soğuk algınlığınız olduğunda septomların başlangıcı yavaş yavaş kademeli olarak ortaya çıkar.

Grip: Gribin belirtileri ani ve çok daha şiddetlidir. Bir anda kendinizi yorgun ve vücudunuzun ağrıdığını hissedebilirsiniz.

Ateş

Soğuk algınlığı: Genellikle soğuk algınlığına ateş eşlik etmez. Çok sıcak bir yerde bulunmanız bunun nedeni olabilir.

Grip: Ateşiniz aniden ortaya çıkıyor ve yükseliyorsa grip olabilirsiniz. İnsan vücudunun sıcaklığı 36,5 ile 37.2 derece arasında olması normal olarak kabul edilir. Eğer ateşiniz normalin üstüne çikıyorsa tehlikeli olabilir.

Mevsim

Kış mevsiminde soğuk algınlığı olasılığı yüksek olsa da diğer mevsimlerde de bu rahatsızlığa rastlanabilir. Ancak hepimizin bildiği gibi havanın soğuması ile kasım ve mart ayları arasında gribe yakalanmak oldukça mümkündür.

Ağrılar ve vücut direnci

Soğuk algınlığı: Öksürük, halsizlik, kaslarda ağrı gibi problemler soğuk algınlığında aşırı şiddetli olmayabilir.

Grip: Kaslarda ve vücudun her yerinde şiddetli bir ağrı hissedebilirsiniz. Soğuk algınlığında kişi kendini zayıf hissetse de grip hastalığının ilk aşamalarında bu ağrılar daha şiddetli olacaktır.

Yorumlar

YORUM YAZ