Sofra tuzunun yemek dışında kullanmanın 11 yolu

Lezzetli yemeklerin favori asit dengeleyicisi tuzun farklı kullanım alanlarını keşfetmeye hazır mısınız?

Yemek yaparken lezzeti ön plana çıkaran en önemli malzemelerden biri olan tuz, farklı kullanım alanlarıyla da hayatımızı kolaylaştırmanın yollarını arıyor. En bilineni sizin aklınıza gelmeden hemen biz söyleyelim; kıyafetinize dökülen yağın kolay çıkması için üzerine serptiğiniz değil mi? Doğru bildiysek gelin bakalım tuzu başka nerelerde kullanabiliyoruz.

1. Küvetinizi temizleyin

Sabun artıklarını ve diğer kalıcı lekeleri çıkarmak için tuzdan faydalanabilirsiniz. Bir greyfurtu ikiye bölün ve üstüne tuzla bolca serpin. Sonra küvetinizi ve hatta fayanslarınızı ovalayarak bütün kirlerden arının.

2. Döküm tavalarınızı fırçalayın

Tuz, döküm tava ve tencerelerinizi temizlemek için mükemmel bir doğal maddedir. Tavaya bir avuç tuz dökün (iri taneliler daha iyi sonuç verir) ve macun kıvamı oluşturmak için biraz su ekleyin. Ardından, bir mutfak bezi yardımıyla ovalayın. Bu işlem, dibe yapışan her şeyin yumuşamasını sağlayacaktır. Durulayın ve kurulayın.

3. Alevleri söndürün

Tavada et ya da sebze sotelerken yağın yanması sonucu çıkan alevleri tuz yardımıyla söndürmeyi deneyebilirsiniz. Ayrıcı mangalda et pişirirken, etin yağından kaynaklı çıkan alevleri de tuzla söndürebilirsiniz.

4. Balık kokusundan kurtulun

Yemek yedikten veya pişirdikten sonra elleriniz balık kokuyorsa; limon dilimini tuza batırıp ellerinize sürün ve birkaç dakika bekletin. Ardından ellerinizi bol suyla yıkayıp kurulayın. Kokunun kaybolduğunu anında göreceksiniz.

5. Tamamen doğal bir oda kokusu yapın

Portakalı ortadan ikiye bölün ve iç kısmını çıkarın. Afiyetle portakalınızı yedikten sonra dış kabuğunun içerisine tuz serpin ve odanızda bir köşeye yerleştirin. Tuz portakal kabuğunu aktifleştirmesiyle eviniz bir anda portakal bahçesine dönebilir.

6. Kahve lekelerini çıkarın

Kahve makinesinin cam haznesine 4 çay kaşığı tuz, 1 bardak ezilmiş buz ve 1 yemek kaşığı su ekleyin ve ardından lekeleri çıkarmak kaşıkla karıştırın. Kahve lekelerinin kaybolduktan sonra içindekileri boşaltıp camın oda sıcaklığına geldiğinden emin olun ve durulayıp kullanıma hazır hale getirin.

7. Kan lekelerini çıkarın

Leke çıkarıcıların bile bazen kumaşlardan çıkaramadığı kan lekelerini bir de tuz ile çözmeyi deneyin. Tuz ve soğuk su, kanı kumaştan temizlemenin etkili yoludur.

8. Ütünüzü temizleyin

Ütü temizliği hep atlansa da, temiz kıyafetlerinizin ütüyle lekelenmesini istemesiniz. Bir parça kağıdın üzerine tuz serpip sıcak ütünüzle üzerinden geçin. Bu işlemi ütünüzü sürekli kaldırarak yapın ki kağıt alevlenmesin. Ütünüzü soğumaya bırakın ve ardından kalıntılardan kurtulmak için nemli bir bez ile silin.

9. Ahşap kesme tahtalarını temizleyin

Kesme tahtalarının temizliği hijyen açısından oldukça önemli. Bunun dışında soğan kokan bir kesme tahtasında meyve kestiğinizde kokunun sinmesini istemezsiniz. Yarım limon parçasının üzerine tuz serpin ve tahtanızı ovup 5 dakika bekletin. Ardından bol suyla yıkayıp kurumaya bırakın.

10. Gümüşlerinizi parlatın

Kararmış gümüşlerinizi nasıl parlatacağınızı düşünüyorsanız; karbonat, tuz, sirke ve kaynar suyu karıştırıp gümüşlerinizi bu karışımla ovun. Kararmış gümüşlerinizin eski parlaklığıyla gözleriniz kamaşacak.

11. Pasları çıkarın

Mutfak bıçakları ve diğer mutfak eşyaları üzerindeki pasları temizlemek için limon ve tuz karışımı ile ovun. Duruladıktan sonra kullanıma hazır olacaktır.

Gizem Bozdağ

[email protected]

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ