Sofra adabı nedir? Sofrada neler yapılmaz?

Her kültürün hatta her ailenin yemek kuralları farklıdır ama kesin olduğu bilinen yemek kuralları nelerdir?

Abone Ol 

  Yemek yemek herkesin temel ihtiyacıdır. Ancak ülkelerden ülkelere, hatta aileden aileye bile farklılık gösteren kurallar vardır. Ancak bilinmesi gereken, toplum içinde sizleri kurtaracak bazı sofra adabı kuralları vardır. Bu kurallar özellikle özel davetlerde, protokol yemeklerinde çok önemlidir. 

  Oturmanızdan, kollarınızı masaya koyma şekliniz, çatala tutuşunuzdan çatal bıçağınızı nasıl bıraktığınıza kadar sıralanan aslında çok kolay ama incelik gerektiren bir takım kurallardan oluşur sofra adabı dediğimiz. 

Sofra Adabı: Yemek Masasında Yapılmaması Gerekenler;

  • Sofraya oturmadan önce davetteki en büyük kişisinin oturmasını beklenmelidir, oturmadan masaya oturulmamalıdır.
  • Yemeğinizi yedikten hemen sonra masadan kalkılmaz, herkesin yemeğinin bitmesi beklenir.
  • Kadınlar masaya oturmadan önce rujlarını silmeliler, bardakta kalan ruj izi ev sahibine saygısızlık olarak görülür.
  • Yemeğin tadına bakılmadan tuz eklenmez, tadına bakıldıktan sonra ihtiyaç halinde eklenir. Bu durum ev sahibine saygısızlıktır.
  • Sofrada pipo, puro, sigara gibi tütün mamülleri tüketilmesi sofra adabına uygun değildir. İzin istenip sigara için ayılan bir bölüm varsa orada içmek daha uygundur.
  • Sesli bir şekilde yemek yemek sofra adabına uymaz. Ayrıca ağzınızda lokma varken kesinlikle konuşulmamalıdır.
  • Sofrada limon sıkarken, sağ elle limon sıkılır ve sol elle siper edilir, limon damlalarının diğer insanlara gelmemesi için.

Her ülkenin yemek yeme alışkanlıkları farklıdır. Örneğin İngilizler servisi servis tepsisinden görevli yardımıyla tabaklara servis edilirken, Fransızlarda servis konuğun sol tarafına getirilen servis tepsisinden servis maşası ile konuğun kendisin tarafından tabağına alınır. Amerika da ise servis görevli tarafından tepsiden doğrudan konuğun tabağına sol tarafından yapılır. Hızlı ve daha pratik oluşuyla Dünyada en sık tercih edilen servis türü budur. 

Osmanlıda ise yer sofrası kurulurdur ve herkes ayrı ayrı tabaklarda değil ortaya konulmuş büyük tabaklardan yenilirdi.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu