Skype nedir

Skype İnternet üzerinden iletileşme ve telefon görüşmesi yapılmasını sağlayan bir yazılımdır.

VoIP teknolojisini kullanır. Yazılımının geliştiricileri tarafından kodlanmıştır. Ekim 2005'te Ebay tarafından satın alınmıştır. Özellikle Amerikalıların çok ucuza konustuğu bu yazılımla dünyada milyonalarca insana internet veya telefonla konuşma imkanı sağlamaktadır. Geçen sene E-kolay'ın başlattığı kampanyada Türkiye'de de 15 dakika bedava konuşulmuştur; Fakat kampanya yoğun ilgiden dolayı zarara uğramış ve geri çekilmiştir. Skype, Ebay tarafindan 2.6 milyar dolara satın alınmıştır. 10 Mayıs 2011'de Microsoft'a 8,5 milyar dolar karşılığında satılmıştır.

Skype'ın özellikleri

Skype aramalarınızı daha kolay yönetebilmeniz için normal bir telefonun sahip olduğu tüm özelliklere sahiptir.

Skype görüşmesi: Konuşmakta olduğunuz kişiyi aynı zamanda görün.

Video görüşmesi: Konuşmakta olduğunuz kişiyi aynı zamanda görün.

Daha fazla kişiyi aramak için, Skype kullanan veya normal telefon kullanan kişileri ekleyebilme.

Kişileri belirli grup isimleri altında gruplandırabilme ve onların da birbirleri ile konuşabilmeleri için kişilerinizle paylaştırabilme.

Arama uygun olmadığında, kişilerinizle yazılı olarak sohbet edin veya onlara Anlık Mesaj (IM) gönderin.

Grupla sohbet: Tüm arkadaşlarınızla aynı anda yazılı sohbet etmek veya onlara Anlık Mesaj (IM) göndermek daha kolay olduğunda kullanın.

Görünümünüzü değiştirebilme ve insanlara kendiniz hakkında bilgi verebilme.

Konferans görüşmesi: Bir defada birden fazla arkadaşınızla aynı anda görüşün.

Kişileri alma: Skype adına sahip arkadaşlarınızı ve aile bireylerinizi bulmak ve onları ücretsiz aramak için adres defterinizde arayın.

Outlook irtibatlarını görüntüleme: Microsoft Outlook irtibatlarınızı, Skype arkadaş listenizden kolaylıkla ve doğrudan görüntüleyin ve arayın.

Hızlı filtre ve Hızlı Arama: Skype kişilerini, yapılan son yazılı sohbetleri ve SkypeOut kişilerini kolayca ve hızla bulun, sonra onları yeniden hızlı bir şekilde aramak için Skype adlarını girin.

Yorumlar

YORUM YAZ