Sivilcelerden hızlı kurtulmanın doğal yolu: Çay ağacı yağı

İltihabı engellemekten kuruluğu önlemeye kadar birçok yararı bulunan çay ağacı yağının sivilcelere karşı nasıl kullanılacağını araştırdık...

Sivilceler, dünya çapında insanların çoğunu etkileyen yaygın bir cilt problemidir. Geleneksel tedaviler, bazı durumlarda sivilcelerden kurtulmak için kullanılabilir ancak, genellikle cilt tahrişi ve kuruluk gibi olumsuz etkilere neden olurlar. Bu nedenle, birçok insan sivilcelerden hızlı bir şekilde kurtulmak için doğal alternatiflere yöneldi. Çok sayıda doğal akne ilacı olsa da, sadece çoğunun yararlı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

Nokta tedavi: Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı bakterilerle savaşma ve cilt iltihaplanmasını azaltma yeteneği ile bilinir. Çay ağacı yağı, özellikle sivilcelere neden olabilecek iki tür bakteri olan P. acnes ve S. epidermidis ile savaşmaya yardımcı olur.

Bir çalışma, yüzde 5 çay ağacı yağı jelinin akne lezyonlarını azaltmada neredeyse dört kat ve akne şiddetini azaltmada plasebodan neredeyse altı kat daha etkili olduğunu bulmuştur. Başka bir çalışmada, yüzde 5 çay ağacı yağı içeren bir jelin, yaygın bir akne ilacı olan yüzde 5 benzoil peroksit içeren bir losyon olarak sivilceleri azaltmada eşit derecede etkili olduğu kanıtlanmıştır. Çay ağacı yağı kuruluk, tahriş ve yanma da dahil olmak üzere daha az olumsuz etkiye neden olur. Çay ağacı yağının çok güçlü olduğunu ve doğrudan cilde uygulandığında kızarıklığa ve tahrişe neden olabileceğini unutmamak önemlidir. Bu nedenle, bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmelidir.

Çay ağacı yağının sağlık koşulları için topikal kullanımı hakkında az miktarda araştırma yapılmıştır ve sınırlı sayıda araştırma, çay ağacı yağının akne için yararlı olabileceğini göstermektedir. Lütfen denemeyi seçerseniz, güvenli bir şekilde kullanın ve çay ağacı yağı çok tahriş edici olabileceğinden asla seyreltilmeden kullanmayın.

Sivilce için çay ağacı yağı nasıl kullanılır?

- 1 damla çay ağacı yağını 1 çay kaşığı taşıyıcı yağ ile birleştirin.

- Pamuklu çubuğu karışıma batırın ve doğrudan sivilcelere uygulayın.

- İsterseniz nemlendirici uygulayın.

- Bu işlemi gerektiği gibi günde 1-2 kez tekrarlayın.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ