Şişkinlik sorununa anında iyi gelen egzersizler!

Şişkinlik mi hissediyorsun? Midenizde bir türlü gitmeyen ve bunun yerine midenizde şişkinliğe neden olan hava var mı? Şişkin bir mideye karşı yardımcı olan 3 egzersizi adlandırıyoruz.

Abone Ol 

Şişkin bir mide rahatsız edicidir. Pantolonu kapatmak zordur, mide sıkı ve serttir, her yerde şekilsiz, şişkin ve rahatsız hissedersiniz.

Şişkinlik nedenleri

Karın balon gibi şiştiğinde ve aşırı gaz oluşumu olduğunda bunun çeşitli nedenleri olabilir. Bunlar, diğer şeylerin yanı sıra şunları içerir:

  • çok hızlı ve çok fazla yemek
  • Limonata veya maden suyu gibi çok miktarda karbonik asit içeren içecekler
  • Laktoz intoleransı veya glüten intoleransı gibi gıda intoleransları
  • yemek yerken çok az çiğnemek
  • Sindirim kaslarının bozukluğu, örneğin seyahat ederken kabızlık
  • huzursuz bağırsak sendromu
  • iltihap

Şişkin midenizin kesin nedenini bir doktor tarafından açıklığa kavuşturun. Özellikle düzenli olarak şişkinlik veya ağrı çekiyorsanız. Bir tıp uzmanı, sindirim sisteminizde her şeyin yolunda olup olmadığını veya örneğin belirli bileşenlere karşı gıda intoleransınız olup olmadığını kontrol edebilir.

Şişkin bir mideye karşı en iyi 3 egzersiz

Ek olarak, bazı spor egzersizleri de şişkin bir mideye yardımcı olabilir ve rahatlatabilir.

Çocuk/bebek pozisyonu

Çocukluğa dönüş -ya da en azından o kadar rahat olun: Şişkin bir mideye karşı aşağıdaki jimnastik egzersizi size bu hissi verebilir. Bebek pozisyonu sırtınızı rahatlatır ve ayrıca baskıcı sindirim gazlarının kolayca dışarı çıkmasını sağlar. Bunu yapmak için diz çökün ve üst bedeninizi ve kollarınızı öne doğru uzatın. Poz, kalçalarınızı hedef almak ve fazla gazdan kurtulmak için iyi bir konuma getirir. Ek olarak, uyluklarınız midenize hafifçe bastırarak süreci hızlandırabilir.

Ayakta öne bükme

Ayakta öne eğilme klasik bir yoga egzersizidir ve teknik jargonda Padahastasana olarak da adlandırılır .Bu egzersiz aynı zamanda midedeki kan dolaşımını da teşvik eder ve bu nedenle sindirimi teşvik etmeye de yardımcı olabilir. İşte nasıl çalışır: Bir minderin üzerinde durun. Mümkün olduğunca aşağı eğilirken derin nefes verin. Mümkünse, topuklarınızı ellerinizle kavrayabilir veya dirseklerinizi tutabilirsiniz. Yaklaşık 10 ila 15 saniye sonra geri gelin. Acele etmeyin ve yavaşça tekrar kalkın.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu