Şişen göz kapaklarının çaresi gül suyu

Gül suyu tonik olarak kullanıldığında cildi canlandırıyor, alerjik ciltleri rahatlatıyor ve şişen göz kapaklarına iyi geliyor.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Emine Özge Ayabakan, rahatlatıcı etkisinin yanı sıra gül suyunun cilde olan faydalarını anlattı.

Her renk gül salgıladıkları hoş esans yanında içerdiği vitamin ve mineraller ile enfeksiyonları tedavi edici antiseptik etkinliği ile cilt sorunlarında kullanılan doğal bir kaynaktır. Gül suyu temizleyici ve rahatlatıcı tıraş losyonu amacıyla kullanıldığı gibi şişmiş yüz, göz kapakları için ödem giderici, ter kokularını azaltıcı antiseptik olarak, saç ve cildimizdeki kaşıntılara ve egzemaya karşı da tercih edilen çok değerli özelliklere sahiptir.

Alerjik ciltler de kullanabilir

Gül suyunun yararlı etkilerini görebilmek için sentetik katkı maddeleri içermemesi, damıtma dediğimiz tekniklerle içeriğindeki faydalı maddeleri kaybetmeden hazırlanması uygun olur. Evimizde de taze gül yapraklarından tonikler hazırlayabiliriz. Her cilt yapısında dengeleyici etkisinden yararlanılabilir hatta alerjik ciltlerde bile rahatlatıcı etkinliği sebebi rahatlıkla kullanılabilir. Evde hazırladığımız toniklerde bir tutam gül yaprağını diğer bitkilerle birlikte de karışım halinde hazırlayabiliriz.

Egzema, kurdeşen, atopik dermatit gibi sürekli koruyucu ürünler kullanılması gereken cilt hastalıklarında demlenmiş taç yapraklarından ıslatılmış kompreslerle, el-ayak banyolarıyla sorunlu bölgelerde iyileştirici, yatıştırıcı etkisi vardır. Gül yaprakları, civanperçemi, kekik, biberiye, melisa, ada çayı ile birlikte demlenerek tonik yanında aynı zamanda içilebilen kolay ama kuvvetli bir iksir elde edilir.

Yorumlar

eheheh 10-08-2014 15:27:11

Fetullah hocaya sürmek lazım...

YORUM YAZ