Sirke ile asla temizlememeniz gereken 5 şey

Sirke, temizlik malzemeleri listemizin üst sıralarında yer alıyor ancak dikkatli kullanılmazsa onarılamaz hasara neden olabilir...

Abone Ol 

Bize zaman ve para kazandıran çok yönlü ev ürünleri söz konusu olduğunda, sirke listemizin üst sıralarında yer alıyor. Ancak, en sevdiğiniz doğal ev temizleyicinizi yanlış yüzeylerde kullanarak onarılmaz hasara neden olabilirsiniz.Sirke, asetik asit içerdiği için harika bir temizlik ürünü olarak kabul edilir.

Asetik asit doğal bir dezenfektan ve antibakteriyeldir ve camı, set üstü ocakları, banyo yüzeylerini ve çok daha fazlasını temizlemek için idealdir. Ancak temizlik için sirke kullanırken, evinizde kesinlikle kaçınmanız gereken birkaç nokta vardır. Asetik asit her yüzeye dost değildir ve hatta onarılamaz hasara neden olabilir.

Elektronik eşyalar

Telefonunuzu veya dizüstü bilgisayarınızı dezenfekte etmeniz mi gerekiyor ? Sirke solüsyonu yerine alkollü mendil alın. Uzmanlar, sirkenin asitliğinin, ekranlara zarar verebileceğini ve hatta dokunmatik ekranları daha az duyarlı hale getirebileceği konusunda uyarıyor.

Mermer veya diğer taş tezgahlar

Suni kaplama kaplı bir tezgahı sirke ile temizleyebilirsiniz ancak tezgahınız gerçek mermerden veya başka bir taştan yapılmışsa asla kullanmayın! Uzmanlar, sirkedeki asidin taşı donuk ve zayıf hale getireceğini, çizikler ve çukurlar oluşturabileceğini söylüyor. Sirke yerine bu yüzeylerde bulaşık sabunu gibi yumuşak bir deterjan kullanın.

Parke zemin ve ahşap mobilya

Bu sürpriz gelebilir, ancak parke zeminleri sirke ile temizlememelisiniz. Uzmanlar, sirke içindeki asidin parlak parke zeminlerinizin ve mobilyalarınızın kaplamasını bozabileceğini, donukluğa ve çiziklere neden olabileceğini söylüyor. Özellikle ahşap mobilyalar ve yer döşemeleri için tasarlanmış temizleyicileri tercih edin.

Metal mutfak gereçleri

Bıçaklarınızı, çatal-kaşıklarınızı veya diğer metal mutfak malzemelerinizi asla sirke ile temizlemeyin. Bu aletlerin üzerinde genellikle sirkenin tahrip edebileceği koruyucu bir kaplama bulunur. Ayrıca, bıçak gibi keskin veya pürüzlü kenarlı aletler donuklaşabilir. Bunun yerine bulaşık deterjanı ve suyla yıkayın.

Beyaz eşyalar

Bulaşık makinesini veya çamaşır makinesini temizlemek için sirke ile çalıştırabileceğinizi duymuş olabilirsiniz, ancak uzmanlar aslında buna karşı tavsiyede bulunuyorlar. Sirke, bulaşıklarınıza veya giysilerinize zarar vermez, ancak bu tür cihazların içinde genellikle sirke asiditesine dayanamayacak kauçuk parçalar vardır. Sirke bazlı bir solüsyonla kauçuk hiçbir şeyi temizlememelisiniz.

Doğal ve toksik olmayan temizlik siz ve aileniz için harika olsa da, uygun çözümleri kullanarak evinizi de koruduğunuzdan emin olun.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu