Sıra dışı “Süt banyosu” ilanlarının ilginç hikayesi

Sanatçı ve Komedyen Alan Wagner'in hazırladığı ilanlar aslında tüyler ürpertiyordu; ama ilginç bir şekilde bu soğukluk, insanları kendine çekti.

İnternetin hayatımıza getirdiği gariplikler o kadar çok ki… Gün geçmiyor ki, bir haber karşısında daha şaşı bakıp şaşırmayalım. Bugün size bir el ilanından bahsedeceğim. Belki görmüşsünüzdür, "Süt banyosu” el ilanlarını. Evet, doğru okuyorsunuz, süt banyosu el ilanları…

Süt Banyosu ilanları

Süt banyosu el ilanları

"Süt banyosu” bilgisi veren el ilanları, ilginç fotoğraflarıyla birlikte Los Angeles sokaklarında dolaşmaya başladığında, muhtemelen insanlar sıradan ve belki sıkıcı günlerinden birini yaşıyorlardı.

İlana ilk bakış sizi rahatsız ediyor, bir daha baktığınızda da bir filmin sahnesi fotoğraflanmış hissiyatına kapılmamak elde değil. Aslında bu bir iş; sunulan bir hizmetin ilanı. Baskıda suratı taş bir heykel gibi soğuk bakan gri saçlı bir kadının banyosunda, süt ile yıkanma hizmeti alacağınızı okuduğunda insanın önce bir içi çekiliyor. "Sütümün İçine Bat” yazılı bu ilanlar, erkekleri internet adresine yönlendiriyor ve randevu alıp süt banyosu yapabiliyorlar. Ortaya da bu fotoğraflar çıkıyor. Tarifsiz, buz kesen fotoğraflar. Adeta bir cinayetin perde arkası…

süt banyosu ilanları

İlginç vaatler

Broşürün en ilginç vaatlerinden biri, siz sütün içindeyken Buzlar Kraliçesi gri saçlı kadın tarafından izlenecek olmanız. Her gün bir cinayet işlenmiş de üstünkörü temizlenip bırakılmış gibi görünen banyoda parçalanmış duvar kağıtlarının olduğu en az kadın kadar soğuk duvarlara bakarak sünger gibi tüm sütü çekebilirsiniz.

Sosyal medyada gündem

Hâliyle bu ilanlar adeta bir virüs gibi internette yayılmaya başladı. Elbette böyle bir şey gerçek olmamalıydı. İnsanın etini satırlayan cümleleriyle bu afişler, bir sanatçının hayal ürünüydü.

Görselleri, Sanatçı ve Komedyen Alan Wagner hazırlamıştı; her şey bir muzırlıktan ibaretti. İlginç olan site sitenin neredeyse yaklaşık yarım milyon kez tıklanmasıydı. Belli ki süt banyosu yaparken soğuk, gri saçlı bir kadın tarafından izlenmek isteyen çoktu ya da ülkede cinayet planı yapan çok insan vardı; kim bilir…

süt banyosu ilanları

Alan Wagner'den gelen açıklama

Bunca ses getiren bir afiş karşısında elbette fikir sahibinin de bir açıklama yapması gerekiyordu. Alan Wagner, aslında bu tuhaf fikri, bir içki firması kendisinden içkilerini viral hâle getirecek bir proje istediğinde bulmuş. Hatta fikrini şirkete de sunmuş; ama çok tuhaf bulunduğu için reddedilmiş. Wagner de fikrini çöpe atmak yerine kendisi hayata geçirmiş.

Alan Wagner, bu tüyler ürperten sahneyi üniversite arkadaşı Sydney Marquez'in de yardımıyla Los Angeles'deki garajında hazırlamış. İlanlar sanat olarak düşünüldüğünde aslında her şey tamam oluyor. Ancak yine de ilginç tabii. Yaşlı, soğuk bakan bir kadının yanında hallerinden hiç memnun görünmeyen insanlar var. Aslında kimse eğlenmiyor. Hatta bazen korkutucu bile; ama yine de insanlar gelmeye devam ediyor. Üstelik bu Wagner'in bu şekilde paylaştığı tek ilan da değil...

süt banyosu ilanları

Maliyeti 300 Dolar

Bu banyonun kurulum maliyeti de oldukça komik. Bütün bir banyonun kurulumu ve aktörlerin kiralanması totalde 300 Dolar tutmuş.

Bir süre sonra da fikir arkadaşlarının ilgisini çekmiş. Onlar için de birkaç model daha kiralanmış ve 20 Dolar ödenmiş.

süt banyosu ilanları

Tuhaf şakanın ardından

Wagner, bu olanları bir şaka olarak tanımlasa da fark ettiği en büyük gerçek insanların süt banyolarına duyduğu ilgiydi. Bunu gelen mesajlardan anlıyordu. İnsanlar elbette süt banyosunun değil, farklı deneyimlerin peşindeydi. Günlük hayatında asla bulamayacağı, imkansız ve garip olana duyduğu müthiş merak, insanı bu tuhaf ilana çekmişti.

Wagner'in şaka olsun diye paylaştığı tuhaflık, belki de hayatının en büyük projesiydi. Yine de o yaratıcı yanını şımartmamak için promosyon filmleri ve komedi videoları çekmeye devam ediyor.

Tüm yaşananlardan sonra ise Wagner'in söyledikleri şöyleydi: "Birçok fikrim oluştu ve birçoğundan vazgeçtim. Ama hala her akşam kendi fikirlerim üzerinde çalışıyorum. Umarım bir gün bu benim tam zamanlı işim olur”.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ