Sınır Çizmek

Aile ve Evlilik Danışmanımız Serhat Yabancı, 'sınırlarınız yoksa başkalarının sınırlarıyla yaşarsınız' cümlesinden yola çıkarak sınır kavramını anlattı.

Evet toplumumuzdaki ilişkilerde sorunun en büyük kaynaklarından biri bu. İç içe geçmişliği samimiyet sandığımız için sınır kavramı oldukça soğuk bir kelime gibi geliyor. Oysa sınır, sadece evet değil, hayır da diyebilmektir.

Başkalarının tercihlerine, mutluluğuna hatta mutsuzluğuna saygı duymak ve o izin vermediği sürece dahil olmamaktır.

Sınırları olmayan biri ne yapıyor?

- Başkasına göre yaşıyor.

- Ondan aldıkları ile mutlu oluyor,

- İnsanların sorunlarının içinde boğulup, kendi ihmal ettiği hayatın da hesabını onlardan sormak istiyor. Sınırların olması, özgürleşmeyi, kendini tanımayı getirir.

Ne isteyip istemediğini bulmayı, kendi kararlarını alabilmeyi sağlar. Belki ilk başlarda biraz çatışma, biraz yalnızlaşma yaşansa da çevrenizde size saygı duyan, hedefleriniz "siz” e benzeyen insanları görmeye başlarsınız. Saygılı, siz istemedikçe müdahale etmeyen, siz istediğinizde ise elinden geleni yapan çevreniz.

Kulağa hoş geliyor değil mi?

Sınırlar aslında hiç de kötü bir şey değilmiş. Samimiyet, içtenlik, dürüstlük oldukça yoğun. Tek fark, bunlar iki tarafında iradesi ile yaşanıyor. Sevgiyle…

Serhat Yabancı

Aile – Evlilik Danışmanı

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ