Sindirim sorunlarına karşı ananas yiyin

Kilo kaybından kabızlığı önlemeye kadar birçok yararı bulunan ananasın, sindirim sağlığı için faydalarını Dyt. Serkan Sıtkı Şahin sıraladı...

Ananas, temel besinlerle dolu oldukça lezzetli bir meyvedir. Antioksidanlar ve yardımcı enzimlerle doludur. Ananas suyu da yaygın olarak tüketilir ve sunduğu sağlık yararları ile oldukça popülerdir. Ananas, bağışıklığı artırmaya ve cilt sağlığını geliştirmeye yardımcı olabilecek iyi bir C vitamini kaynağıdır. Aynı zamanda iyi bir lif, B6 vitamini, potasyum, demir, folat kaynağıdır. Ananas sindirim sağlığı için de önemlidir. Sindirim sorunları oldukça yaygındır. Birkaç gıda doğal olarak sindirim sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olabilir ve ananas bunlardan biridir.

Ananasın sindirim için faydaları

Bu tropikal meyve, bromelain adı verilen bir grup sindirim enzimi içerir. Bu enzimler protein moleküllerini parçalamaya yardımcı olabilir. Parçalamak, ince bağırsağın onu emmesini kolaylaştırır. Bromelain ayrıca sert et proteinlerini parçalama yeteneğine sahiptir. Ayrıca iltihaplanmayı kontrol etmeye de yardımcı olur. Yüksek miktarda su ve lif içeriği de kabızlığı önlemeye yardımcı olabilir.

Ananasın diğer sağlık yararları

Ananas, oksidatif stresi azaltabilen ve kronik hastalık riskini kontrol etmeye yardımcı olan hastalıklarla mücadele antioksidanlar bakımından zengindir.

Ananas kilo kaybına da yardımcı olabilir. Kalorisi düşüktür ve lif yüklüdür. Lifler, sizi daha uzun süre tok tutabilir ve daha az kalori tüketmenizi sağlar.

Ananas içindeki C vitamini, lif ve potasyum kalp sağlığınız için iyi bir şeydir. Potasyum kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur. Kontrollü kan basıncı, sağlıklı bir kalbin işaretidir.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ