Sınav kaygısını bilinçaltı modeli ile yenin

Sınav kaygısının bu sene koroanvirüs stresi ile birleştiğini ve ikiye katlandığını belirten Bilinçaltı Uzmanı Lily Lale Yılmaz, bu kaygının bilinçaltında çözülebileceğini söyledi.

Sınav kaygısının en çok hissedildiği aylara girdik. Eğitim öğretimin her döneminde hissedilen sınav kaygısı gelecek endişesi ve stres gibi birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Genelde ertelediğimiz bu durum, bu sene üzerine virüs stresinin de eklenmesiyle daha ciddi düzeylere ulaştı. Sınav kaygısının bilinçaltındaki duygularla oluştuğunu söyleyen Bilinçaltı Uzmanı Lily Lale Yılmaz, bu durumun olumlu duygularla, bilinçaltında halledilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Sınav stresi, virüsle birleşti

Önceki yıllardan farklı olarak bu yıl sınav stresinin üzerine bir de virüs stresi eklendi. "Başarılı olacak mıyım?”, "Unutur muyum?” gibi endişelere bu yıl bir de "Maske ile sınava nasıl gireceğim?”, "Virüs kapar mıyım?” endişeleri eklendi. Sınav kaygısının koronavirüs stresiyle birleşmesi, başarısızlık korkusunu iki kat artırdı.

"Ailelerin bilinçli ya da bilinçsiz yaptıkları baskı, kişilerin gelecek düşünceleri, akranları ile arasındaki durum gibi birçok neden bu kaygının ortaya çıkmasında etkili" diyen Yılmaz, korkuların sadece sınavda değil birçok alanda rahatsızlık yaratabileceği vurguladı.

Dikkat azalması ve odaklanma sorunu gibi birçok problemin ortaya çıkmasına neden olabilecek kaygı ve korkuları, kişinin bilinçaltında kendi ürettiğini belirten Yılmaz, "Son zamanlarda bilinçaltı durumunu temizlemek için bireyler hipnoz yöntemine başvuruyor. Bu teknik ile olumsuz duyguları kendinizden çıkararak sınav kaygısını yok edebilirsiniz. En önemli nokta ise kaygı ve korku ortadan kalktığı için algıda zayıflama, odaklanma sorunları ortadan kalkarak daha rahat performans sergileyebilirsiniz. Bu duruma önceden önlem almak birçok açıdan fayda sağlayabilir. Örnek vermem gerekirse sınava hazırlık döneminde ders sırasında odaklanma hızlı anlama ve kaydetmeyi sağlayabilirsiniz” şeklinde konuştu.

Yorumlar

YORUM YAZ