Sigara diş eti rengini bozuyor

Sigara kullanımından dolayı diş etlerinde renk değişimi ve hastalıkların çıktığını belirtti.

İnsan cildinin rengini belirleyen''melanin'' adlı pigment diş etlerinin renginin oluşumunda da rol alıyor. Fakat diş etlerinde olağan dışı renklenmeler, hastalık belirtisi olarak da karşımıza çıkabiliyor. Dt. Pertev Kökdemir, diş eti renklenmesinin esmer tenli olmaya, sigara kullanımına bağlı olduğu kadar, bazı hastalıklara da işaret edebileceğini kaydetti.

Renklenmenin nedeni

Sağlıklı diş eti dokusunun soluk pembe bir renge sahip olduğuna dikkat çeken Dt. Kökdemir "Bazı durumlarda diş etinde morumsu-kahverengi renklenmeler görülebiliyor. Bu durum özellikle koyu tenli yada sigara içen bireylerde karşımıza çıkmakla birlikte, bu tip renklenmeler bazı cilt ve böbrek hastalıklarının da ön belirtisi olarak karşımıza çıkabiliyor'' şeklinde bilgi verdi.

Renkklenme tedavisi nasıl olur

Diş eti renklenmesinin, söz konusu bölgenin cerrahi olarak uzaklaştırılması şeklinde yapıldığını belirten Dr. Kökdemir "Bu amaçla cerrahinin yanında gelişen teknolojiyle birlikte lazer cihazları kullanarak lokal anestezi ile tedavi de mümkün fakat sigara içen bireylerde, uzaklaştırılan renklenmiş dokular, kullanılan sigara miktarıyla ilişkili olarak tekrar renklenebiliyor" ifadelerini kullandı.

Yorumlar

YORUM YAZ