Side'de yapılan sualtı müzesi heykellerine kavuştu

Side'de yapılan sualtı deniz müzesinin dev heykelleri yerlerine yerleştirildi.

Deniz Ticaret Odası (DTO) Antalya Şubesi ile Batı Akdeniz Kalkınma Vakfı (BAKA) işbirliği ile Side'de yapılan sualtı müzesinin dev heykelleri, yerlerine yerleştirildi.

110 heykel suya yerleştirildi

Sualtı müzesinde, 'Semazen', 'Kurtuluş Savaşı', 'Poseidon ve Tapınağı', 'Deve Kervanı', 'Çiçek Bahçesi' teması altında 110 heykel yer alıyor.

Side'de 110 heykel suyla buluştu - FOTO GALERİ

Yapımı üç ayda tamamlanan heykeller, Silver Diving Center sahibi Ahmet Gülaydın ve ekibinin yanı sıra, Vardakosta Denizcilik Şirketi'ne bağlı profesyonel dalgıçların çalışmasıyla deniz tabanındaki yerlerine yerleştirildi.

Dalgıçlar Türk bayrağı açarak kutladı

Dalgıçlar, Türk karasularındaki ilk sualtı müzesinin son heykelini yerine yerleştirdikten sonra bunu Türk bayrağı açarak kutladı.

Müze dalgıçların dalabileceği derinlikte hazırlandı

Side Limanı'nın 1 mil açığında, 11 metre, 18 metre ve 24 metre olmak üzere 3 ayrı derinliğe yerleştirilen heykeller, amatör, yarı profesyonel ve tam profesyonel dalgıçların dalabileceği derinliklere göre hazırlandı. DTO Antalya Şubesi Başkanı Bekir İnanç Kendiroğlu, Side Sualtı Müzesi'nin bölgede tek olacağını ve Ramazan Bayramı sonunda tüm ayrıntıları tamamlanmış şekilde dalış turizminin hizmetine başlayacağını belirtti.

"Artık sualtında çalışılacak"

İhale sürecinin ardından 110 heykelin yapımının hızla tamamlandığını vurgulayan Kendiroğlu, "Yükseklikleri 1 ile 6 metre arasında değişen, ağırlığı 5 tona kadar çıkan heykeller, özel taşıma teknesi ile yerleştirilecekleri bölgeye özenle taşındı. 20 kişilik ekip, 1 haftadır aralıksız çalışıyor. Son heykel de denize indirildi. Artık sualtında çalışılacak. Side Sualtı Müzesi'nin açılışının ardından Kemer bölgesine de aynı müzeden yapmak için çalışmalara hız vereceğiz" dedi.

Yorumlar

YORUM YAZ