Sıcakta sizi serinleten 5 serinletici yiyecek

Güneşli hava, yükselen sıcaklıklar. Yazı seviyoruz! Ancak özellikle hava sıcak olduğunda serinletici bir ferahlık sağlamak önemlidir. Ve bunu sadece içecekler değil, bazı yiyecekler de yapabilir. Sıcakta hangi 5 besinin bizi tazelediğini açıklıyoruz.

Abone Ol 

Karpuz

Serin atıştırmalıklar ve gerçek bir ferahlık arasında klasik olan karpuzdur. Yüzde 90’ın üzerinde su içeriği ile nemlendirir ve güçlü bir soğutma etkisine sahiptir. Özellikle yaz aylarında  çok terleyenler için uygundur. Saf yaz meyvesinin tadını çıkarın. Bir smoothie makinesi yahut blendır ile püre haline getirin veya çubuk üzerinde parçalar halinde dondurun. Oh mis afiyet olsun şimdiden serinletti değil mi?

Salatalık

Yüzde 97’lik su içeriği ile salatalık, mükemmel bir yaz sebzesidir. Hücrelerinize sıvı sağlar ve tüm vücudunuzu soğutur. Ayrıca salatalık sizde A ve C vitaminlerinin yanı sıra potasyum ve kalsiyum gibi önemli mineralleri de sağlar. Ayrıca salatalık smoothie de özellikle lezzetlidir.

Domates

Domatesleri sever misiniz? Bu konuda yalnız değilsiniz. Çünkü en popüler sebze türleri arasında. Yüzde 95’lik su içeriği ile domates, aynı zamanda yaz için özellikle serin atıştırmalıklardandır. Salatalarınıza domates ekleyerek serinleye bilirsiniz ?

Nane

Nane ve nane çayı içerdiği mentol nedeniyle vücudu serinletir. Sadece içecek olarak düşünmeyin nane salatalara da eşlik eder ve serinletir.

Yoğurt 

Yoğurtta yaz aylarında menünüzde olması gereken yiyeceklerden biridir. Kuark veya ayran gibi laktik asit içeren yiyeceklerin serinletici etkisi olduğu söylenir.

 

 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu